ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

„Maverick” pokonany przez „Jurassic World”. „Top Gun 2” naruszył prawa autorskie, a Paramount pozwany

„Jurassic World: Dominion” nie spotkał się z ciepłym przyjęciem widzów i krytyków, co odzwierciedla się w recenzjach opiniach na temat filmu. Co nie zmienia faktu, że w weekend premiery film zarobił 144 miliony dolarów i zdetronizował dotychczasowego lidera box-office’u, czyli produkcję „Top Gun: Maverick”. Z kolei film z Tomem Cruise`em w roli głównej boryka się z problemami dotyczącymi praw autorskich, a wytwórnia Paramount została pozwana.

„Maverick” pokonany przez „Jurassic World”. „Top Gun 2” naruszył prawa autorskie, a Paramount pozwany
Fot.TOLGA AKMEN/PAP/EPA

Recenzenci a widzowie

„Jurassic World: Dominion” w skali szkolnej film Trevorrowa otrzymał świetną ocenę A-, która szczególnie imponująco wygląda, gdy zestawić ją ze recenzjami krytyków. Rozstrzał ten widać znakomicie na zbierającym recenzje i opinie fanów serwisie „RottenTomatoes”. „Jurassic World: Dominion” tylko przez 30 proc. krytyków oceniany jest pozytywnie. Jeśli chodzi o widzów, pozytywne noty wystawiło 79 proc. z nich.

Dobre prognozy

Cytowani przez portal „Variety” analitycy rynku kinowego pozytywnie postrzegają sytuację z minionego weekendu, kiedy to dwa duże widowiska filmowe zdołały zdobyć znaczną widownię. Może to oznaczać, że tego lata widzowie znów będą odwiedzać kina tak chętnie, jak przed pandemią. 143,4 miliony dolarów zarobione w Ameryce Północnej przez film „Jurassic World: Dominion” to wynik zbliżony do tego, jaki wygenerowała poprzednia część cyklu, film „Jurassic World: Upadłe królestwo”. W 2018 roku zarobił on 148 milionów dolarów. Dużo lepiej natomiast poradził sobie w 2015 roku film „Jurassic World”, który w pierwszych trzech dniach wyświetlania zarobił 208 milionów dolarów. W sumie dwie poprzednie części serii „Jurassic World” zarobiły blisko trzy miliardy dolarów.

Trzy wyświetlane aktualnie w kinach widowiska – filmy „Jurassic World: Dominion”, „Top Gun: Maverick” oraz trzeci w północnoamerykańskim box-office „Doktor Strange w multiwersie obłędu” – zarobiły już w kinach na całym świecie 2 miliardy 90 milionów dolarów.

Problemy „Mavericka”

Inspiracją do powstania filmu „Top Gun” z 1986 r. był artykuł o dwóch pilotach marynarki, którzy trenują w elitarnej szkole o tej samej nazwie. Ukazał się on trzy lata wcześniej w nieznanym szerzej magazynie „California”. Od jego autora, Ehuda Yonaya, Paramount Pictures nabył prawa autorskie tuż po publikacji reportażu. Wytwórnia nie uczyniła jednak tego w przypadku kontynuacji filmu – „Top Gun: Maverick”. Spadkobiercy Yonaya postanowili walczyć o swoje prawa w sądzie i pozwali Paramount.

Ehud Yonay zmarł w 2012 roku. Wdowa po nim, Shosh Yonay i syn, Yuval Yonay (oboje mieszkają w Izraelu) w 2018 r. złożyli wniosek o odzyskanie praw autorskich do historii opisanej w artykule. Stali się ich właścicielami w 2020 roku.

Zakaz dystrybucji

W pozwie, jaki 6 czerwca złożyli w sądzie federalnym w Los Angeles, twierdzą, że Paramount rozpowszechniał „Top Gun: Maverick” bez uzyskania nowej licencji na wykorzystanie materiału bazowego. Oskarżyciele domagają się odszkodowania, a także zakazu dalszej dystrybucji filmu przez Paramount. „Te roszczenia są bezpodstawne i będziemy się stanowczo bronić” – brzmi komentarz wytwórni cytowany przez serwis Variety. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic