"Ta nagroda zawsze podkreślała wagę wysokiej jakości wykonawczej i realizatorskiej wnoszonej do sztuki teatralnej przez jej młodych twórców. To jakość w tym zawodzie liczy się zawsze i od zawsze, bez względu na style, indywidualne zdolności i preferencje. Ona jest wspólnym mianownikiem wszystkich dotychczas nagrodzonych" - mówił prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Kumor.
Magdalena Musiał, absolwentka Wyższej Szkoły Muzycznej i Sztuk Plastycznych w Grazu (Austria) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu, została doceniona za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki scenograficznej.
W 2009 roku Musiał zaprojektowała kostiumy i scenografie do sześciu spektakli, m.in. na scenach Narodowego Starego Teatru ("Czekając na Turka", "Pijacy"), Teatru Wielkiego-Opery Narodowej ("Zagłada domu Usherów", "Borys Godunow", "Orfeusz i Eurydyka") oraz Teatru Rozmaitości ("Między nami dobrze jest").
"Twórczość laureatki ma ten niezaprzeczalny walor, iż będąc pochwałą różnorodności zachowuje wewnętrzną spójność i logikę - bez względu na to, jakiego teatralnego szaleństwa realizacje Magdaleny Musiał są wizualnym wyobrażeniem, zawsze jest w nich błyskotliwa metoda" - uzasadniło jury nagrody swoją decyzję.
"Mam nadzieję, że ta nagroda będzie zastrzykiem energii do stworzenia następnych prac" - mówiła artystka, odbierając nagrodę.
Marcin Hycnar został doceniony za umiejętność łączenia w swoich rolach "wielkiej technicznej sprawności z intelektualną przenikliwością i absolutną emocjonalną wiarygodnością". W 2009 roku Hycnar wcielił się na deskach Teatru Narodowego w role m.in. von Kostryna w "Balladynie" (reż. Artur Tyszkiewicz) oraz Artura w "Tangu" wyreżyserowanym przez Jerzego Jarockiego.
Obecny podczas sobotniej uroczystości Jerzy Jarocki wspominał moment kiedy to on, jako młody reżyser, otrzymał nagrodę im. Schillera. "Dla mnie była to wielka przygoda, dlatego że to była pierwsza nagroda jaką kiedykolwiek dostałem" - wspominał Jarocki.
W opinii Jarockiego, Marcin Hycnar, wcielając się w rolę Artura, zasłużył na najwyższe uznanie. "W tej interpretacji Tanga, którą prezentujemy w Teatrze Narodowym w Warszawie, rola Artura stała się trudniejsza niż dotąd. Dlatego, że postacie, z którymi ma do czynienia: tata i matka, stali się bardziej serio i wymagali - w dialogach i partnerowaniu sobie nawzajem - większej siły. (...) Chodzi mi o pewien poziom intelektu, rozumienia świata" - mówił Jarocki.
"Czuję pewne onieśmielenie, kiedy słyszę nazwiska osób, które do te pory były laureatami nagrody im. Schillera; mogę tylko obiecać, że postaram się zrobić wszystko, aby nadziei we mnie pokładanych nie zawieść" - mówił aktor, dziękując za nagrodę.
Nagroda im. Schillera przyznawana jest od 1956 roku. Wśród jej laureatów znaleźli się m.in. Krystian Lupa, Krystyna Janda, Agnieszka Glińska, Piotr Adamczyk.