ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Marta Kubala

Muzyka i choreografia do widowiska „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”

W piątek 31 lipca Stołeczna Estrada zaprasza mieszkańców Warszawy na niezwykłe widowisko muzyczne oparte na prozie Mirona Białoszewskiego – „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”. Rozpocznie się ono o godzinie 20 na Placu Krasińskich.

Reżyserem i autorem scenariusza widowiska jest Jerzy Bielunas, aranżacje muzyczne napisał Mateusz Pospieszalski, a choreografię przygotowuje Maciek Florek – doskonały tancerz i choreograf, zwycięzca pierwszej edycji programu You Can Dance.

Na scenie zobaczymy artystów, którzy za pomocą tekstów i muzyki odtworzą nastój tamtych dni, kiedy wybuchło i trwało powstanie w Warszawie.
W projekcie udział wezmą Stanisława Celińska, Katarzyna Groniec, Alina Janowska, Anna Maria Jopek, Maciej Maleńczuk, Adam Nowak, Robert Więckiewicz, Mikołaj Woubishet oraz najmłodszą generację śpiewających aktorów i tancerzy – absolwenci wrocławskiej PWST, Chór Kameralny Ampla i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus.

Autorem aranżacji do obszernych fragmentów tekstu Mirona Białoszewskiego jest Mateusz Pospieszalski. Muzyczne obrazy zawierające opis tragedii Warszawy, poprzez nowoczesną szatę dźwiękową, nabierają uniwersalnego znaczenia – stają się opowieścią o tragedii każdej wojny, każdego aktu ludobójstwa, o okrucieństwie współczesnej historii i cierpieniu niewinnych ludzi. Kolejne utwory ukazują różne sceny z życia walczącego miasta. Np.: Bieg, pęd, ucieczka z zagrożonych dzielnic miasta – dynamiczna scena śpiewana oparta na rytmicznej, pełnej zaskakujących zmian tempa kompozycji. Litania piwnic – utwór ukazuje modlitwę tłumów stłoczonych w piwnicach i schronach, przeżywających tam grozę nalotów i bombardowań Przejście kanałami – utwór wykorzystujący efekty ciszy, szeptów, plusku i kapania wody, oparty na dramatycznym opisie przejścia kanałami Starego Miasta. Żywioł ognia, walka z płomieniami, obraz ten powraca do chwili zagłady katedry warszawskiej. W scenie wykorzystano motywy muzyki oratoryjnej i kościelnej. W widowisku znajduje się również autentyczna scena, w której w jednej z kawiarni w centrum Warszawy pod niemieckim ostrzałem grano dla powstańców koncert szopenowski. Dalsze obrazy przedstawienia ukazują: powstańcze szpitale i akcje ratowanie rannych, a także wyjście ludności ze zburzonego miasta po upadku Powstania.

Kompozycje do kolejnych obrazów nawiązują często do różnych muzycznych źródeł: np. do przedwojennych przebojów rewiowych, rozmaitych form muzyki sakralnej, śpiewanych na ulicach pieśni powstańczych itp. Wybitne walory prozy Mirona Białoszewskiego, specyficzny tok narracji, urwane wypowiedzi, okaleczone formy zdań, mnożone sylaby, wyrazy dźwiękonaśladowcze oddają grozę świata, który „wypadł z normy” tak samo jak język, którym opowiadana jest historia skazanego na zagładę miasta.


Dużą rolę odegra też ruch sceniczny, który jest specjalnie na tę okazję przygotowywany przez choreografa Maćka Florka – zwycięzcę I edycji programu You Can Dance, tancerza, choreografa, wykładowcę tańca współczesnego i nowoczesnego.
Od dwóch tygodni trwają warsztaty, podczas których wybrani w castingach młodzi, ambitni tancerze z całej Polski, ćwiczą pod okiem Florka układy choreograficzne do widowiska.
W działaniach tanecznych wezmą również udział absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Scenografia będzie niezwykle ważnym elementem widowiska. Proste, a zarazem funkcjonalne konstrukcje wykonane z pleksi tworzyć będą w zależności od akcji kanały, kawiarnię w centrum Warszawy czy piwnice.


Koncert będzie retransmitowany 1 sierpnia (sobota) o godzinie 18 w programie 2 Telewizji Polskiej.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic