Formuła 43. KFDF „Młodzi i Film” zakłada przeprowadzenie trzech konkursów dla młodych twórców. Oprócz Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych oraz Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych: Fabularnych, Dokumentalnych i Animowanych po raz trzeci zorganizowany zostanie Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych.
Jak podało biuro prasowe festiwalu, twórcy, producenci czy dystrybutorzy mogą zgłaszać do selekcji debiuty filmowe powstałe po 1 stycznia 2023 r., wypełniając formularz na stronie: https://www.mlodziifilm.pl/zglos_film. Minimalny czas trwania produkcji pełnometrażowych to 60 minut, maksymalny dla krótkich metraży to 40 minut. Nabór trwa do 7 kwietnia.
Festiwal „Młodzi i Film” to nie tylko pokazy filmów konkursowych, ale również te pozakonkursowe, w tym: debiuty zagraniczne, retrospektywy, seanse specjalne i przeglądy. Nierozerwalną jego częścią są spotkania „Szczerość za szczerość” z ekipami filmów konkursowych, warsztaty filmowe, panele, konferencje i wystawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.
Po raz drugi częścią festiwalu będzie konkurs Teatrotek, filmowych adaptacji utworów teatralnych wyprodukowanych po 1 stycznia 2022 r. w projekcie „Teatroteka” organizowanym przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Na laureatów KFDF „Młodzi i Film” poza statuetkami – Jantarami - czekają także nagrody pieniężne - po 20 tys. zł dla reżysera najlepszego pełnometrażowego debiutu fabularnego oraz dokumentalnego, a także po 10 tys. zł dla najlepszej fabuły, dokumentu i animacji w konkursie krótkich metraży.
Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Historia KFDF „Młodzi i Film” sięga 1973 r. Tu swoje dzieła pokazywali m. in.: Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Filip Bajon, Dariusz Gajewski, Xawery Żuławski, Katarzyna Rosłaniec, Marcin Wrona, Tomasz Wasilewski i Kuba Czekaj. Na poprzednim, 42. festiwalu główne nagrody - Wielkie Jantary – zdobyli: Damian Kocur za pełnometrażową fabułę „Chleb i sól” oraz Lea Glob za dokumentalny pełny metraż „Apolonia, Apolonia”.
Inga Domurat