Najlepsze polskie debiuty filmowe na festiwalu w Koszalinie

12 obrazów, wśród nich "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec i "Ostatnia akcja" Michała Rogalskiego, walczyć będzie o nagrodę Wielkiego Jantara 2009 za najlepszy polski filmowy debiut na 28. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Impreza potrwa od 16 do 20 czerwca.


Filmy swoich młodszych kolegów ocenią m.in. reżyserzy Radosław Piwowarski i Maciej Pieprzyca.

Wśród wydarzeń towarzyszących projekcjom będą wystawa plakatów Rafała Olbińskiego, koncert Andrzeja Smolika oraz dyskusje o kondycji polskiego kina z udziałem artystów i publiczności - poinformowali organizatorzy festiwalu na środowej konferencji prasowej w Warszawie.

Dyrektorem festiwalu w Koszalinie jest Jacek Paprocki, zaś dyrektorem programowym reżyser Janusz Kijowski. Plakat reklamujący tegoroczny festiwal zaprojektował Andrzej Pągowski.

"Oglądając filmy w Koszalinie można zorientować się, jak kilka lat później będzie wyglądało polskie kino, zaobserwować rodzące się osobowości naszej kinematografii" - powiedział Janusz Kijowski. Jak podkreślił, zamiarem twórców festiwalu jest, by młodzi filmowcy mieli szansę promować swoje pierwsze filmy w
przyjaznych warunkach. "To nie jest nadęty, krawaciarski festiwal" - powiedział Kijowski.

Obecny na konferencji reżyser Grzegorz Pacek - laureat ubiegłorocznego Wielkiego Jantara za film "Środa, czwartek rano" - mówiąc o tym, co pomaga filmowcowi skutecznie "wybić się" w zawodzie ocenił, że "dla debiutanta fart to za mało; potrzebny jest mechanizm, który pozwalałby skutecznie promować w Polsce
debiutanckie filmy, a także dystrybuować je w kinach - a takiego mechanizmu u nas brak".

Podczas tegorocznego festiwalu "Młodzi i Film" odbędą się dwa konkursy - pełnometrażowych debiutów fabularnych oraz krótkometrażowych debiutów filmowych.

W konkursie pełnometrażowym wystartują: "Galerianki" Katarzyny Rosłaniec, "Ostatnia akcja" Michała Rogalskiego, "Jak żyć?" Szymona Jakubowskiego, "Droga do raju" Gerwazego Reguły, "Ego" Krzysztofa Jankowskiego, "Jedenaste: nie uciekaj" Roberta Wrzoska, "Moja krew" Marcina Wrony, "Jan z drzewa" Łukasza
Kasprzykowskiego, "Drzazgi" Macieja Pieprzycy, "Druciki" Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin, "Teraz i zawsze" Artura Pilarczyka oraz "Zgorszenie publiczne" Macieja Prykowskiego.

W jury konkursu pełnych metrażów zasiądą reżyserzy Radosław Piwowarski (przewodniczący) i Grzegorz Pacek, operator Adam Sikora, aktorka Małgorzata Pieczyńska i dziennikarz Mirosław Pęczak. Oprócz Wielkiego Jantara za najlepszy film, w konkursie tym przyznana zostanie Nagroda im. Stanisława Różewicza za najlepszą reżyserię.

W konkursie krótkometrażowym, w którym wystartuje ponad 50 tytułów, filmy walczyć będą w trzech kategoriach: animacja, dokument i fabuła. Wśród animacji znajdą się m.in. "Brzytwa" Grzegorza Koncewicza, "Reszta świata" Agaty Gorządek i "Zupełnie inna historia" Pawła Dębskiego. Wśród dokumentów - m.in.
"Jutro..." Bartosza Kruhlika, "Native" Alejandro Bilboo Guerry i "Skarby Ani K." Małgorzaty Gryniewicz. Wśród fabuł - m.in. "Co mówią lekarze" Michała Wnuka, "Grabarze" Bartka Cierlicy, "Moja biedna głowa" Adriana Panka, "Moja nowa droga" Barbary Białowąs i "Wiem, kto to zrobił" Jana Matuszyńskiego.

Jurorami w konkursie krótkich metrażów będą reżyserzy Maciej Pieprzyca (przewodniczący), Jarosław Sztandera i Maciej Adamek, malarz grafik, a także twórca plakatów Rafał Olbiński i krytyk filmowy Barbara Hollender. Nagrodami w tym konkursie będą Małe Jantary w trzech kategoriach.

"Festiwal Młodzi i Film słynie również ze swojej muzycznej sceny" - dodał dyrektor Jacek Paprocki. Jak poinformował, w tym roku w Koszalinie z koncertami wystąpią m.in. Andrzej Smolik, jazzowy zespół Artur Dutkiewicz Trio - który wykona z utwory z repertuaru Czesława Niemena, oraz poznańska grupa Muchy.

Na wystawę plakatów Rafała Olbińskiego złoży się kilkadziesiąt prac zaprojektowanych m.in. jako ilustracje oper, filmów i spektakli teatralnych.

Zaplanowano też debatę pod hasłem "Co się stało z naszą kinematografią". Uczestnicy dyskusji, którą poprowadzi Janusz Kijowski, będą zastanawiali się np. jak powstanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wpłynęło na naszą kinematografię, czy polskie filmy są zauważane zagranicą, czy system producencki w
Polsce zapewnia twórcom opiekę artystyczną ze strony bardziej doświadczonych kolegów.

Filmy będą prezentowane w kinach Kryterium i Alternatywa. Szczegółowe informacje o programie i miejscach projekcji zostaną umieszczone na stronie internetowej www.mif.org.pl. Organizatorami festiwalu "Młodzi i Film" są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, prezydent Koszalina oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic