Ekspozycja, która będzie dostępna do 6 września, prezentuje wydane dla upamiętnienia Kopernika walory filatelistyczne, pochodzące z prywatnej kolekcji Kazimierza Wośka. W holu na parterze urzędu wojewódzkiego można oglądać 21 plansz ze znaczkami, kartkami i kopertami, kasownikami, stemplami i wirnikami pocztowymi.
Przy projektowaniu walorów filatelistycznych wykorzystywano wizerunki Kopernika z dawnych obrazów, pomników i popiersi, a także jego współczesne podobizny. Dla upamiętnienia twórcy teorii heliocentrycznej organizowano tzw. poczty specjalne - balonowe, dyliżansowe, kolejowe, konne, samochodowe, samolotowe, szybowcowe i śmigłowcowe, podczas których przesyłki pocztowe były stemplowane okolicznościowymi znakami filatelistycznymi nawiązującymi do tej postaci.
Na wystawie pokazano walory filatelistyczne z ponad 80 krajów, w tym pierwsze polskie znaczki z wizerunkiem Kopernika z 1923 roku, a także najnowsze, wyemitowane w 2023 roku m.in. przez poczty Polski, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Czech, Serbii i Watykanu. Są również znaczki z wizerunkiem Kopernika wydane w 1943 roku przez polskich jeńców z oficerskiego obozu Oflag II C w Woldenbergu.
Ekspozycja przypomina, że działalność Kopernika nie ograniczała się do astronomii. "Na wielu walorach filatelistycznych z całego świata często spotykanym motywem są także te inne, wszechstronne jego umiejętności i wiedza" - wskazali organizatorzy. Jak przypomnieli, Kopernik to także duchowny, ekonomista, lekarz, matematyk czy prawnik.
Wystawa jest współfinansowana z budżetu województwa w ramach realizacji zadań publicznych samorządu woj. warmińsko-mazurskiego z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego w 2023 roku. W tym roku przypada 550. rocznica urodzin słynnego astronoma oraz 480. rocznica jego śmierci. Senat ustanowił ten rok Rokiem Kopernika.
autor: Marcin Boguszewski