Kawiarnia położona w ścisłym centrum miasta cofnie się w czasie i stanie się przedwojenną kawiarnią z czasów młodego Mieczysława Fogga. "Kawiarnia, która zresztą kiedyś nazywała się Teatralna, stanie się sceną, a ulica będzie widownią" - wyjaśnił reżyser.
Widzowie, którzy będą mogli oglądać widowisko z ulicy i placu przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, zobaczą też filmy i zdjęcia z czasów, których dotyczyć będą sceny spektaklu. Na kamienicy ponad kawiarnią powieszony zostanie olbrzymi ekran, na którym oprócz dokumentalnych zdjęć i filmów prezentowane będę też wizualizacje utworzone specjalnie do poezji prezentowanej przez aktorów.
Rocznicowy multimedialny spektakl zatytułowany "Pokolenie" nie będzie miał typowej fabuły. "Będzie to raczej alegoryczne przedstawienie ludzi, którzy przewiną się przez tę symboliczną kawiarnię - odbicie polskiej rzeczywistości od czasów przedwojennych do dzisiaj" - tłumaczył Czernik.
Reżyser zaznaczył, że chciałby przypomnieć i pokazać w spektaklu galerię postaci z polskiej historii. "Pokazać, co wtedy czuli, ale i zastanowić się, jak tamte ich przeżycia wpłynęły na teraźniejszość" - tłumaczył.
W spektaklu wykorzystane będą m.in. wojenne wiersze Baczyńskiego i Gajcego, piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny, ale także utwory niemieckie i rosyjskie. Przed spektaklem zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem na placu Wolności.
Założony przez Czernika opolski teatr Eko-Studio ma na swoim koncie wiele plenerowych widowisk - od "Wesela" Wyspiańskiego, reymontowskich "Chłopów" i wariacji na temat "Romea i Julii" w scenerii Muzeum Wsi Opolskiej, poprzez musical o współczesnym Opolu, aż do realizowanego w scenerii b. hitlerowskiego obozu w Łambinowicach spektaklu opartego na wspomnieniach radzieckiego żołnierza, który przeżył piekło stalagu Lamsdorf.