Zwieńczony kopułą budynek na Wyspie Muzeów, wynurzający się ze
Szprewy niczym wenecki pałac, jest drugim z pięciu neoklasycystycznych berlińskich muzeów, na renowację których rząd przeznaczył 1,2 mld euro.
Nosi ono imię niemieckiego historyka sztuki i muzeologa, w latach 1906-1920 naczelnego dyrektora Pruskich Muzeów. Von Bode przyczynił się do osiągnięcia przez muzea Berlina światowej pozycji. Był założycielem i dyrektorem Kaiser-Friedrich-Museum, które od lat 60. nosi jego imię.
Muzeum dla zwiedzających udostępni swoje zbiory od czwartku, we wtorek odbędzie się uroczyste otwarcie placówki.
Kolekcja rzeźby w Muzeum Bodego to około 1700 dzieł, które składają się na panoramę historii rzeźby europejskiej od późnej starożytności (ok. III w. n.e.) po ok. 1800 rok. Zawiera ona takie arcydzieła jak średniowieczny "Chrystus Bolesny" Giovanniego Pisano i renesansową Madonnę Pazzich Donatella.
Zbiory sztuki bizantyńskiej obejmują dzieła od III po XV wiek -
sarkofagi, rzeźby w kości słoniowej, z których słynęło Bizancjum, mozaiki i ikony.
Niemiecki minister ds. kultury i mediów Bernd Neumann powiedział, że kosztująca 162 mln euro renowacja Muzeum Bodego pozwoli Berlinowi chwalić się "kolejnym klejnotem z niemieckiego skarbca".
W pisemnym oświadczeniu ministra czytamy, że kiedy ukończone zostaną prace renowacyjne i Wyspa Muzeów odzyska w pełni swój unikatowy charakter, stanie się jednym z najznakomitszych zespołów muzealnych na świecie obok madryckiego Prado czy Luwru w Paryżu.
Renowacja potrwa co najmniej do 2015 roku. Pięć muzeów uznanych za światowe dziedzictwo kultury przez UNESCO poważnie ucierpiało w czasach II wojny światowej i tylko częściowo odrestaurowano je w czasach NRD. Do dzisiaj konserwatorzy znajdują w ścianach dziury po kulach z czasów wojny.
Prace rozpoczęto od Alte Nationalgalerie - starej galerii narodowej z dziełami sztuki XIX wieku, otwartej na nowo w 2001 roku. Na remont czeka Muzeum Pergamońskie, w którym oprócz ołtarza, od którego wzięło nazwę, znajdują się m.in. babilońska Brama Isztar i brama targowa z Miletu.