ON AIR
od 18:00 Między ścieżkami zaprasza: Tytus Hołdys

Prywatny detektyw odzyskał skradziony trzy lata temu obraz Van Gogha

Scena niczym z filmu sensacyjnego rozegrała się w miniony poniedziałek w Amsterdamie. Do drzwi detektywa Arthura Branda zadzwonił tajemniczy mężczyzna i wręczył mu niebieską torbę z IKEA. Wewnątrz znajdowała się poduszka, a w niej skradziony przed ponad trzema laty obraz “Wiosenny ogród” Vincenta van Gogha. O całej akcji wiedziała też policja oraz czekający w pobliskiej kawiarni Andreas Blühm, dyrektor muzeum w Groninger, do którego należał obraz. Gdy detektyw przejął płótno, podszedł do Blühma, by ten potwierdził, czy to na pewno poszukiwane od trzech lat dzieło.

Prywatny detektyw odzyskał skradziony trzy lata temu obraz Van Gogha
Zdjęcie ilustracyjne /Shutterstock

Niezwykła akcja była zwieńczeniem prowadzonej od dłuższego czasu operacji. Namalowany w 1884 roku obraz “Wiosenny ogród” nazywany też “Ogrodem plebani w Nuenen wiosną” skradziono z muzeum Singer Laren w Holandii, podczas gdy placówka była nieczynna z powodu pandemii. O ironio, stało się to 30 marca 2020 roku - dokładnie w 167 urodziny Van Gogha. Włamywacz nie bawił się w finezję - na udostępnionym mediom nagraniu z kamer przemysłowych widać, jak rozbija szklane drzwi, wchodzi do środka i wychodzi z płótnem Van Gogha, który został wypożyczony z muzeum w Groninger. Faktycznie w torbie z IKEA znajdował się “Wiosenny ogród” Vincenta van Gogha, nazywany też “Ogrodem plebani w Nuenen wiosną”.

Włamywacz, 59-letni Nils M., który był sprawcą także kradzieży obrazu Fransa Halsa z muzeum w Leerdam, został aresztowany w 2021 roku i skazany na osiem lat więzienia. Ale wartego kilka milionów euro “Wiosennego ogrodu” nie udało się odzyskać, bo zmienił już właściciela. Gangsterzy, który mieli dzieło, gotowi byli je oddać w zamian za wypuszczenie z więzienia ich kolegi. Na to jednak nie zgodziła się ani policja, ani sąd. To jednak nie zakończyło negocjacji z bandytami. Prowadził je bowiem fachowiec - specjalizujący się w odzyskiwaniu dzieł sztuki detektyw Arthur Brand. On dowiedział się, że obraz ma być przekazany innej grupie przestępczej, bo stał się zbyt "gorący".

W końcu skontaktował się z nim mężczyzna, który zaproponował, że zwróci dzieło w zamian za całkowitą dyskrecję. "Byłem na przyjęciu urodzinowym, on czekał pod drzewem i wyjaśnił mi, dlaczego chce to zrobić – powiedział BBC Arthur Brand. W poniedziałek po południu obraz został zwrócony na ręce detektywa. Rzecznik wydziału holenderskiej policji zajmującego się przestępczością związaną z dziełami sztuki potwierdził, że odzyskany obraz jest autentyczny, a Andreas Blühm, dyrektor muzeum w Groninger, nie krył radości z bezpiecznego powrotu “Wiosennego ogrodu”.

“Ogród plebani w Nuenen wiosną” powstał na początku kariery van Gogha. Przedstawia postać stojącą w ogrodzie, na tle kościoła. Artysta namalował to dzieło podczas swojego krótkiego pobytu w holenderskim mieście Nuenen, gdzie jego ojciec był pastorem. Jest to jedyny Van Gogh w kolekcji muzeum w Groninger. Placówka podała w oświadczeniu, że odzyskany obraz ma drobne zadrapania, ale ogólnie jest w dobrym stanie. W najbliższym czasie zostanie poddany badaniom naukowym i konserwacji, dlatego na razie nie wiadomo, kiedy powróci na ekspozycję.

Obecnie formalnym właścicielem “Wiosennego ogrodu” jest firma ubezpieczeniowa, która w 2020 roku wypłaciła odszkodowanie po kradzieży. Muzeum ma jednak prawo jego pierwokupu i oświadczyło, że oczywiście z niego skorzysta. "Wszyscy w muzeum w Groninger jesteśmy niezwykle szczęśliwi i odczuliśmy ogromną ulgę, że obraz został odzyskany. Obecnie przebywa w doskonałym towarzystwie w Muzeum Van Gogha. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym kolegom z Amsterdamu za gościnę. W imieniu całego naszego personelu, wszystkich mieszkańców Groningen i gości chcę wyrazić wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do tego szczęśliwego zakończenia. Arthur Brand odegrał w tej sprawie kluczową rolę i muzeum bardzo to docenia" – stwierdził w oświadczeniu prasowym dyrektor muzeum w Groninger. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic