Poza Złotymi Koziołkami w trakcie gali wręczono też Nagrody Marcina, przyznawane przez jury młodych i Nagrody Marcinka, przyznawane przez dzieci.
Jury przyznało Złote Koziołki w czterech kategoriach: aktorskiego i animowanego filmu dziecięcego i młodzieżowego.
Złote Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego dla dzieci otrzymał norweski film "Absolutnie prawdziwa miłość" w reżyserii Anne Sewitsky. Jury nagradzając film uznało, że opowiedziana w nim historia o początkach pierwszej miłości przedstawiona jest w sposób niezwykle wiarygodny, a przesłanie filmu jest bardzo pozytywne.
Austriacki film "Oddech" w reżyserii Karla Markovicsa otrzymał Złote Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego dla młodzieży. Obraz zdobył wyróżnienie ze względu na jego wyjątkową warstwę plastyczną, wspaniałą grę aktorską i zdjęcia.
Wyróżnienia otrzymały: polsko-japoński film Doroty Kędzierzawskiej "Jutro będzie lepiej" oraz belgijski film Kevina Meula "Niezwykłe życie Rockiego".
Złote Koziołki dla najlepszej animacji dla dzieci zdobyła francusko-holendersko-belgijsko-szwajcarska koprodukcja pod tytułem "Kot w Paryżu" w reżyserii Alaina Gagnol i Jean-Loup Felicioli. Według jury to "film o wielkich walorach artystycznych i przejrzystej fabule, łączącej elementy rozrywkowe i przygodowe z suspensem i humorem".
M.in. za odkrywczą animację Złote Koziołki dla najlepszej animacji dla młodzieży otrzymał film "Basen" czeskiej reżyserki Alexandry Hetmerovej.
Jury wyróżniło też film "Ostatni norweski troll" w reżyserii Pjotra Sapegina z Norwegii.
Jury młodych przyznało Nagrody Marcina filmom "Zmrok" Hanro Smitsmana i "Kot rabina" w reżyserii Antoine Delesvaux i Joann Sfar. Nagroda Marcinka przyznawana przez jury dziecięce przypadła filmom "Jutro będzie lepiej" i "Kot w Paryżu"
Przyznawane w trakcie festiwalu Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich otrzymały filmy "Trochę szacunku" w reżyserii Pekki Karjalainena oraz "Jak szukaliśmy Lailonii" w reżyserii Jacka Adamczaka.
W trakcie trwającego od 4 grudnia w Poznaniu 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" w dwóch poznańskich kinach obejrzeć można było w sumie 110 filmów z 31 krajów świata.
W konkursie festiwalu zaprezentowano 84 filmy, w tym 34 aktorskie - 16 pełnometrażowych i 18 krótkometrażowych i 50 animowanych - 3 pełnometrażowe i 47 krótkometrażowych. Filmy wyświetlane były też w ramach kilku cykli tematycznych.
Podczas festiwalu przyznano nagrody honorowe - Platynowe Koziołki. Za wybitne wydarzenie w dziedzinie filmu i kultury audiowizualnej dla młodego widza w 2011 nagrodę tę otrzymały: film Sylwestra Chęcińskiego "Historia żółtej ciżemki", kanadyjski artysta Co Hoedeman - zdobywca Oscara, twórca bohatera animowanych filmów lalkowych misia Ludovica oraz inny zdobywca Oscara czeski reżyser Jiri Menzel.
Festiwal zakończy się w niedzielę.
Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" swoimi korzeniami sięga lat 60. Do połowy lat 90. był jednak festiwalem krajowym. Według organizatorów jest to jedyne w kraju forum filmu dla dzieci i młodzieży - miejsce spotkań twórców, producentów filmowych, organizatorów festiwali dziecięcych, pedagogów oraz osób zainteresowanych filmem dla młodego odbiorcy.
