Publiczność wybrała laureatów XXIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Musical w koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pt. "1989" w reż. Katarzyny Szyngiery otrzymał tytuł najlepszego spektaklu XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Publiczność wybrała laureatów XXIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Wyboru najlepszego spektaklu, odbywającego się po raz 29. - jednego z najstarszych w kraju - festiwalu teatralnego dokonali widzowie głosujący w internecie i w tradycyjny sposób.

Jak poinformował Miłosz Słota z organizującego festiwal łódzkiego Teatru Powszechnego, w tym roku publiczność najliczniej swoje głosy oddała na przedstawienie "1989" w koprodukcji Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Twórcy nagrodzonego spektaklu pokazują upadek komunizmu z nowej perspektywy. Wielka historia przeplata się w widowisku z życiowymi decyzjami, a wydarzenia znane z podręczników i kronik filmowych pojawią się na scenie widziane oczami trzech par - Frasyniuków, Wałęsów i Kuroniów. Autorami libretta są: Marcin Napiórkowski, Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły, za muzykę odpowiada Andrzej "Webber" Mikosz, a za reżyserię Katarzyna Szyngiera.

Tytuł najlepszej aktorki przyznano Alonie Szostak za rolę Molly Bloom w spektaklu na podstawie powieści Jamesa Joyce'a "Ulisses" w reż. Mai Kleczewskiej (Teatr Polski w Poznaniu). Za najlepszego aktora uznano zaś Łukasza Lewandowskiego, występującego w roli ucznia/Jerzyka w sztuce Tadeusza Słobodzianka "Sztuka intonacji" w reż. Anny Wieczur (Teatr Dramatyczny w Warszawie).

W części konkursowej festiwalu uczestniczyło sześć przedstawień: "Sztuka intonacji", "Ulisses", "1989", "Spartakus. Miłość w czasach zarazy" (Teatr Współczesny w Szczecinie), "Sen srebrny Salomei" (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy) oraz "Czego nie widać" (Teatr Wybrzeże w Gdańsku).

Tegoroczny festiwal zakończył się 2 kwietnia. Przez miesiąc publiczność obejrzała w sumie dziewięć spektakli. Tematami przewodnimi 29. Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych były "Wojna. Kobieta. Teatr". W programie znalazły się też dwie wystawy, dyskusje i konferencja poświęcona Krystynie Jandzie. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest PAP.

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych to jedno z najstarszych i największych wydarzeń teatralnych w Polsce. Pierwszy raz odbył się w Łodzi w 1994 roku.

Bartłomiej Pawlak

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic