ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Repremiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „300 mil do nieba” w ramach najnowszego cyklu FINA - #kinoodnowa

Zrekonstruowane polskie klasyki z ostatniego trzydziestolecia – oraz nieme skarby z początków ubiegłego wieku. Rusza nowy cykl na Wałbrzyskiej – #kinoodnowa, w którym zaprezentujemy filmy zrekonstruowane przez FINA i porozmawiamy ze specjalistami od rekonstrukcji. Już 3 października zapraszamy na repremierę zrekonstruowanego cyfrowo filmu fabularnego Macieja Dejczera, „300 mil do nieba”. Pokazowi będzie towarzyszyć spotkanie się z reżyserem oraz twórcami rekonstrukcji.

Repremiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu „300 mil do nieba” w ramach najnowszego cyklu FINA - #kinoodnowa
Kadr z filmu „300 mil do nieba”, reż. Maciej Dejczer, Studio Filmowe TOR

Przegląd otworzy repremiera filmu w reżyserii Macieja Dejczera „300 mil do nieba” – nagrodzonego wieloma nagrodami na prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą – m.in. nagroda za najlepszy debiut podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (1990), Nagroda Młodych za najlepszy debiut w Cannes (1990) oraz Feniks – za najlepszy młody europejski film roku (1989). Będzie to wyjątkowy pokaz klasyki polskiego kina w odświeżonej wersji w standardzie 4K i  dźwiękiem w najwyższej jakości.

„300 mil do nieba” – prawdziwa historia braci Zielińskich

„300 mil do nieba” to film fabularny opowiadający o dwóch nastoletnich braciach, którzy w 1985 roku przedostali się do Szwecji, ukrywając się pod podwoziem ciężarówki. Polskie władze za wszelką cenę starały się sprowadzić chłopców do kraju. Ponieważ ich rodzice nie wystąpili z żądaniem ekstradycji, odebrano im prawa rodzicielskie. Obaj chłopcy do uzyskania pełnoletności mieszkali w rodzinie zastępczej.

Film oparty jest na prawdziwych wydarzeniach – w 1985 roku bracia Zielińscy z Żyrakowa koło Dębicy, piętnastoletni Adam i dwunastoletni Krzysztof, ukryci pod samochodem ciężarowym przedostali się do Szwecji. Bracia Zielińscy po raz pierwszy obejrzeli film Macieja Dejczera na Kongresie Praw Człowieka i Obywatela w Strasburgu w 1989 roku.

Pierwszy pokaz w Polsce odbył się na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1989 roku. Organizatorzy festiwalu uznali wówczas, że z powodu poważnych zmian politycznych nie zostaną przyznane żadne regulaminowe nagrody. "Rzeczywistość w Polsce zmieniła się diametralnie. Festiwal stanął przed nowymi, ważnymi pytaniami. Trzeba było znaleźć inną formułę, spełnić inne zadania" - tłumaczył tę kontrowersyjną decyzję Maciej Karpiński, wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu.

Film Dejczera do konkursu głównego w Gdyni powrócił jednak rok później, a jury pod przewodnictwem Witolda Adamka przyznało mu nagrodę za debiut i najlepsze zdjęcia. Do nagrody za pierwszoplanową rolę męską nominowany był wówczas dwunastoletni Wojtek Klata, filmowy Grześ.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu, Maciejem Dejczerem, Piotrem Domaradzkim, operatorem dźwięku oraz Jadwigą Jankowską - Cieślak, odtwórczyni roli matki głównych bohaterów, a także autorami rekonstrukcji. Poprowadzi je Ola Salwa, krytyczka i dziennikarka filmowa.

Informacje o filmie:
 
Reżyseria: Maciej Dejczer | PL, DK, FR | 1989 |
Scenariusz: Cezary Harasimowicz, Maciej Dejczer
Zdjęcia: Krzysztof Ptak
Muzyka: Michał Lorenc
Montaż: Jarosław Wołejko
Dźwięk: Piotr Domaradzki
Obsada: Wojciech Klata, Rafał Zimowski, Kama Kowalewska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Andrzej Mellin
Dystrybucja: Studio Filmowe TOR
 
Operator obrazu odpowiedzialny za nadzór artystyczny rekonstrukcji
obrazu: Michał Sobociński.
 
Operator rekonstrukcji cyfrowej dźwięku:
Piotr Domaradzki.
 
Za procesy technologiczne dotyczące digitalizacji, rekonstrukcji cyfrowej oraz procesów DI odpowiedzialna jest Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny.
 
#kinoodnowa – rekonstrukcja, restauracja, remastering

Premiera zainauguruje cykl pokazów filmowych pod nazwą #kinodonowa prezentujący dzieła naszej rodzimej kinematografii w wersjach po rekonstrukcji cyfrowej realizowanej w pracowniach własnych Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.


 
Kalendarz projekcji:

3 października | wtorek |  19:00
Pokaz premierowy „300 mil do nieba” Macieja Dejczera
 
17 października | wtorek | 19:00, sekcja NitroFilm
Pokaz  „Halki” Konstantego Meglickiego
 
31 października | wtorek | 19:00
Pokaz premierowy „Miejsca urodzenia” Pawła Łozińskiego
 
14 listopada | wtorek | 19:00  sekcja NitroFilm
Pokaz „Zewu morza” Henryka Szaro
 
28 listopada | wtorek | 19:00
Pokaz premierowy „Gorączki” Agnieszki Holland
 
12 grudnia | wtorek | 19:00 sekcja NitroFilm
Pokaz „Pana Tadeusza” Ryszarda Ordyńskiego
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic