Reżyser "Requiem dla snu" i "Pi" pokaże w Warszawie swój najnowszy film

Darren Aronofsky - twórca takich filmów jak "Requiem dla snu" czy "Pi" - będzie gościem 22. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. Reżyser pokaże w Warszawie swój najnowszy obraz "Źródło" i spotka się z widzami.




Pokazane na festiwalach w Wenecji i Toronto "Źródło" opowiada trzy historie. Pierwsza dzieje się w XVI wieku. Hiszpański konkwistador Tomas Creo - z rozkazu królowej, na punkcie której szaleje - ma znaleźć legendarne Drzewo Życia. Druga historia dzieje się współcześnie. Tomas Creo, naukowiec, maniakalnie poszukuje lekarstwa dla swojej chorej na raka żony. Trzecia opowieść to już wiek XXVI. Astronauta Tom próbuje pojąć tajemnicę życia i odpowiedzieć na pytania postawione przez jego poprzednie wcielenia: "co byłoby, gdybym mógł żyć wiecznie, i kochać wiecznie tę samą kobietę?"

Jak mówi Aronofsky, "sednem filmu jest poszukiwanie źródła młodości. To film o człowieku, któremu umiera żona, i który poszukuje życia wiecznego godząc się z własną śmiertelnością. To postmatriksowski film science-fiction, inny niż wszystko, co
dotychczas widzieliście". Pokaz "Źródła" zaplanowano na 9 października.

Aronofsky (ur. 1969 r. w Brooklynie w Nowym Yorku) wychowywał się w tradycyjnej żydowskiej rodzinie profesora akademickiego. Studiował reżyserię filmową na Uniwersytecie Harvarda. Jego film dyplomowy "Supermarket Sweep" (1991) był nominowany do studenckiego Oscara.

Za debiut - "Pi" - otrzymał m.in. nagrodę za reżyserię na Sundance Film Festival w 1998 r. oraz Independent Spirit Award w 1999 r. W tym samym roku film ten był pokazywany na WMFF. Premiera "Requiem dla snu" odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1999 r. Film był nominowany w pięciu, a zwyciężył w dwóch kategoriach
Independent Spirit Awards. Odtwórczyni głównej roli Ellen Burstyn, która zwyciężyła w kategorii najlepszej aktorki, otrzymała również nominację do Złotego Globu i Oscara.

Aronofsky jest też laureatem medalu Franklina J. Schaffnera, przyznawanego przez Amerykański Instytut Filmowy absolwentom szkoły filmowej działającej przy Instytucie. Medal przyznawany jest wyjątkowo utalentowanym i twórczym filmowcom. Otrzymali go też m.in. David Lynch i Edward Zwick.

W sumie na tegorocznym WMFF - który odbędzie się od 6 do 15 października - widzowie zobaczą ponad 150 filmów z 48 krajów; pokazanych zostanie sześć filmów polskich. Festiwal będzie miał trzy sekcje konkursowe: już po raz piąty konkurs "Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy" oraz dwa nowe konkursy - Regionalny (dla filmów z
Europy Środkowo-Wschodniej) i Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. Widzowie zwyczajowo uhonorują jeden z filmów Nagrodą Publiczności.
Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic