Rozstrzygnięto piątą edycję konkursu "Popularyzator Nauki"

Sześć nagród i trzy wyróżnienia przyznano w 5. edycji Konkursu "Popularyzator Nauki", rozstrzygniętej we wtorek w Warszawie. Konkurs jest organizowany przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

"Zasługi osób, które z własnej inicjatywy zajmują się popularyzacją, są niewyobrażalne. Jest bowiem potężna luka między naukowcami a resztą społeczeństwa" - podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Jerzy Szwed podczas uroczystości zorganizowanej w siedzibie PAP.

"Chcieliśmy złożyć hołd wszystkim ludziom, którzy chcą popularyzować, upowszechniać naukę" - dodała członkini jury w konkursie "Popularyzator Nauki", prof. Magdalena Fikus. "Uważam, że Polska jest jedną z europejskich potęg w popularyzowaniu nauki. Może nie jesteśmy potęgą w nauce. Ale opowiadać o nauce naprawdę potrafimy. Dowodem na to jest fakt, że od 13 lat powstało w Polsce ponad 20 różnych festiwali nauki" - powiedziała prof. Fikus.

Nagrody w 5. edycji konkursu wręczono w dwóch kategoriach: "Naukowiec, instytucja naukowa" oraz "Dziennikarz, redakcja, instytucja nienaukowa". Wyróżnienia przyznane zostały natomiast w kategorii "Prezentacja festiwalowa".

W kategorii "Naukowiec lub instytucja naukowa" przyznano trzy równorzędne nagrody. Zdobyli je: studenci z Koła Naukowego Fizyków Politechniki Łódzkiej "Kot Schroedingera", mgr Joanna Szlichcińska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i dr Jan Olejniczak z Uniwersytetu Łódzkiego.

Studenci zrzeszeni w kole naukowym "Kot Schroedingera" to grupa pasjonatów, którzy - jak oceniło jury konkursu - potrafią w przystępny, niebanalny i rzetelny sposób wytłumaczyć zawiłe kwestie fizyki, a w pokazach "przemycają" wiele informacji dotyczących współczesnej nauki. Koło działa przy Instytucie Fizyki PŁ. Od 2001 r. należący do niego studenci są stałymi uczestnikami Festiwalu Nauki organizowanego przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Ich pokazom co roku towarzyszy inne hasło. W 2009 r., pod hasłem "Daj się zaskoczyć! Czyli fizyka paradoksów i niespodzianek", na rynku łódzkiej "Manufaktury" studenci m.in. gotowali wodę i piekli kiełbaski, korzystając z energii promieni słonecznych.

Dr Jan Olejniczak z Uniwersytetu Łódzkiego jest natomiast koordynatorem Pikniku Naukowego w łódzkiej Manufakturze. Aktywną działalność popularyzującą fizykę dr Jan Olejniczak realizuje już od 1981 r. - zwrócili uwagę organizatorzy konkursu. Naukowiec prowadzi wykłady i prelekcje dla uczniów szkół średnich, a także warsztaty pokazowe dla nauczycieli fizyki. Wykłady dr Olejniczaka mają formę bogato ilustrowanych pokazów. W 2007 r. Olejniczak wszedł w skład Łódzkiego Komitetu organizacyjnego VII Festiwalu Nauki, wtedy też zorganizował pierwszy Piknik Naukowy w łódzkiej Manufakturze.

Mgr Joanna Szlichcińska z SGGW jest organizatorką warsztatów naukowych "DNA - Encyklopedia Życia", imprezy popularyzującej biotechnologię w polskim społeczeństwie. Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w kwietniu 2007. W trwających pięć dni wykładach i zajęciach laboratoryjnych wzięło udział około 2400 osób z całej Polski. Impreza odbywała się równolegle w SGGW i Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Druga edycja warsztatów naukowych "DNA - Encyklopedia Życia" odbyła się w 2009 r. - już w pięciu miastach: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu i Lublinie.

W drugiej konkursowej kategorii - "Dziennikarz, redakcja lub instytucja nienaukowa" - laureatami równorzędnych nagród zostali: red. Dorota Truszczak z Programu Pierwszego Polskiego Radia, Polskie Radio Szczecin oraz dr Tomasz Zaleski z Uniwersytetu Gdańskiego.

Red. Dorota Truszczak to autorka codziennego serwisu naukowego i audycji w cyklu "Człowiek i nauka" w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Do studia zaprasza reprezentantów różnych dziedzin wiedzy, przedstawicieli instytucji naukowych, polityków - aby stworzyć płaszczyznę debaty o wyzwaniach i kondycji nauki. Uczestnikami tych audycji są również słuchacze, którzy telefonicznie wyrażają swoje opinie i niepokoje. Truszczak śledzi m.in. wydarzenia w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą - tylko z uroczystości uruchomienia akceleratora LHC nadała kilkanaście relacji.

Polskie Radio Szczecin zostało docenione w konkursie "Popularyzator Nauki" m.in. za powstające tam magazyny komputerowe "Trącić myszką" i "Przygody Małej Myszki w świecie informatyki". Tworzą one blok publicystyczno-edukacyjny, przygotowywany w ramach misji radia publicznego od ponad trzech lat. Tematy podejmowane przez twórców magazynów dotyczą informatyki i najnowszych osiągnięć techniki w branży IT. Dziennikarze zajmują się różnymi problemami - od bardzo prostych np. wirusów, bezpieczeństwa surfowania w sieci - po specjalistyczne, jak np. procesory wielordzeniowe.

Dr Tadeusz Zaleski, fizyk, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim jako główny specjalista kierujący Biurem Informacji i Promocji UG. Jest ponadto pełnomocnikiem Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Festiwal doczekał się już siedmiu edycji i zalicza się do grupy trzech największych festiwali nauki w Polsce. Dr Zaleski jest też inicjatorem, animatorem i prowadzącym Kawiarnię Naukową Bałtyckiego Festiwalu Nauki; dotychczas odbyło się ponad 40 spotkań, podczas których wystąpili przedstawiciele różnych dziedzin nauki.

Wyróżnienia w tegorocznej edycji konkursu "Popularyzator Nauki" otrzymali: prof. Leszek Woźniak z Politechniki Rzeszowskiej, dr Lena Magnone z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego i dr Izabella Łęcka z Instytutu Studiów Regionalnych i Globalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. Woźniaka doceniono za oryginalny wykład śpiewany "Oblicza globalizacji" zaprezentowany podczas II Rzeszowskiego Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. "Ucząc - wzruszał, rozśmieszał, wzbudzał głęboką refleksję i mnóstwo pozytywnych emocji" - podkreślili organizatorzy konkursu. Aby zinterpretować wybrane zagadnienia dotyczące procesów globalizacji, profesor posłużył się w wykładzie tekstami piosenek znanych artystów. Zaśpiewał m.in.: "Zabijać ten świat" Boba Dylana, "Nową wieżę Babel" Budki Suflera i "Granadę" Andrei Bocellego.

Dr Lena Magnone jest inicjatorką "Kongresu Psychoanalitycznego", który odbył się podczas XIII Festiwalu Nauki w Warszawie. Pomysł polegał na zorganizowaniu amatorskiego przedstawienia, w którym udział wzięli studenci z Koła Naukowego Psychoanalizy Kultury na Wydziale Polonistyki UW. Bohaterami spektaklu byli słynni twórcy psychoanalizy, wśród nich Zygmunt Freud.

Z kolei dr Łęcka to pomysłodawczyni prezentacji "Żar życia na Pustyni", która miała miejsce podczas XIII Festiwalu Nauki w Jabłonnie. Autorzy pokazu przybliżyli publiczności obyczaje mieszkańców krajów arabskich. Imprezę zorganizowano we współpracy z ambasadami Iraku, Libii i Libanu.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic