Rusza festiwal "Spoiwa Kultury"

90 artystów z ośmiu krajów weźmie udział w widowiskach plenerowych, performance, spektaklach ulicznych, koncertach, które będą odbywały się w Szczecinie w ramach rozpoczynającego się w środę festiwalu "Spoiwa Kultury".


W ramach jedenastej już edycji festiwalu ma wystąpić 11 grup teatralnych w tym dziewięć z zagranicy - poinformowała PAP Marta Mikuła z Teatru Kana, który jest organizatorem imprezy. Dodała, że ze względu na renomę festiwalu, co roku przyjeżdżają do Szczecina najznakomitsi artyści offowi z całego świata. Większość z nich przywozi spektakle jeszcze nigdy w Polsce nieprezentowane.

W tym roku na festiwalu wystąpi m.in. rosyjski teatr Dierevo z Drezna ze swoim najnowszym spektaklem, kilka dni po jego premierze. Izraelska grupa "Renana Raz" przedstawi taneczny spektakl będący interpretacją "Dybuka".

"Bardzo ciekawie zapowiada się występ Cyganów egipskich z grupy Mawawil, którzy swoją muzykę i tradycyjne pieśni zaprezentują po raz pierwszy w Polsce oraz koncert fińskich Młotów Podziemia, czyli awangardowej grupy Alamailmaan Vasarat, która w swojej muzyce łączy wszystkie możliwe kierunki etniczne (od muzyki klezmerskiej do flamenco), jazz, punk, metal, używając zniekształconych dźwięków wiolonczeli tak, że brzmią one jak najwyższe tony gitarowe" - powiedziała Mikuła.

Artyści występować będą na ulicach Szczecina, nabrzeżu Starówka nad Odrą, na Zamku Książąt Pomorskich i w kościele pw. św. Piotra i Pawła.

Organizatorzy imprezy twierdzą, że festiwal stara się pokazać, że sztuka ulicy nie musi kojarzyć się z komercją, że ten rodzaj działań stwarza wiele możliwości i może być, zarówno dla artystów jak i publiczności ważnym i inspirującym doświadczeniem.

Początkowo był to festiwal artystów ulicy, który rozrastał się i ewoluował w kierunku festiwalu, na którym spotykają się różne formy sztuki prezentowanej poza tradycyjnymi salami teatralnymi.

"Nazwa Spoiwa Kultury wyraża przede wszystkim próbę poszukiwań wspólnych elementów łączących pozornie odległe stylistycznie formy wyrazu artystycznego oraz różne przestrzenie kulturowe" - wyjaśniła nazwę Mikuła. W zamyśle organizatorów, impreza służy także przełamywaniu stereotypów dotyczących zarówno różnic kulturowych jak i "ekskluzywności" tzw. kultury wysokiej.

Festiwal istnieje od 1999 r. Jego organizatorzy otrzymali nagrodę "Oko Recenzenta", a w 2005 r. tytuł Ambasadora Kultury. Impreza należy do priorytetowych wydarzeń promujących Szczecin w ramach starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic