"Dni których nie znamy", "Nie dokazuj", "Świecie nasz", "Będziesz moją panią", "Ocalić od zapomnienia" - tytuły tych piosenek od razu przywołują pamięć o niezapomnianym, krakowskim artyście. Marek Grechuta zmarł w 2006 roku, ale wciąż jego utwory towarzyszą nam w codziennym życiu. Kameralne koncerty, repertuar przepełniony poezją, wewnętrzna skromność - to znaki jego twórczości.
Okazuje się jednak, że Grechuta pozostawił po sobie nie tylko piosenki, ale także prace plastyczne. Urodzony w Zamościu, studiował architekturę - nic dziwnego, że potrafił w interesujący, artystyczny sposób odwzorowywać otaczającą go rzeczywistość.
Do obejrzenia na wystawie w domu aukcyjnym Desa Unicum w Warszawie są dwa pastele krakowskiego barda: "Pejzaż krakowski" oraz "Kraków i Wisła" (obie prace pochodzą z 1986 roku).
Trzy inne prace Marka Grechuty (również nawiązujące tematyka do architektury i pejzażu Krakowa) były już obecne na aukcjach w Desie Unicum we wrześniu i grudniu ubiegłego roku. Znalazły nowych właścicieli - osiągnęły ceny od 1700 zł do 4400 zł.
Wszystkie poprzednie i obecnie prezentowane rysunki pochodzą z jednego zbioru, od osoby, która była zaprzyjaźniona z artystą.
"Właściciel postanowił po latach wystawić je do sprzedaży. Rysunki są ciekawe, bardzo poprawne (wszak architekci muszą dobrze rysować), świadczą o dużej swobodzie w operowaniu pastelami. Nie wiadomo nam nic o innych źródłach prac Grechuty, można przypuszczać, że nie malował zbyt wiele i prace jego pozostaną rzadkością" - mówi PAP Life Jan Koszutski, dyrektor Domu Aukcyjnego Desa Unicum.
"Trudno też powiedzieć, jakie przesłanki towarzyszyły nabywcom poprzednich prac, niewątpliwie sława pieśniarza musiała mieć znaczenie dla nabywców, choć uroda i klimat samych prac zachęcają do licytacji" - dodaje.
Aukcję prac papierze organizuje 21 lutego 2013 (czwartek), godz. 19 dom aukcyjny Desa Unicum, Warszawa, ul. Marszałkowska 34-50. (PAP Life)