Rzeźba AUSCHWITZWIELICZKA Mirosława Bałki jest już na Zabłociu

AUSCHWITZWIELICZKA – pierwsza w Polsce stała praca w przestrzeni publicznej zrealizowana przez światowej sławy artystę Mirosława Bałkę – została dzisiaj, zgodnie z zapowiedzią Magdaleny Sroki – dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, przeniesiona z podgórskiego Placu Niepodległości w okolice tunelu PKP na Zabłociu w Krakowie. Tym samym, tak jak planowano, rzeźba Mirosława Bałki stanęła tuż obok powstającego Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Fabryka Schindlera.

Rzeźbę czeka jeszcze jedna drobna przeprowadzka. Po zakończeniu budowy pobliskiego osiedla apartamentowców i modernizacji przystanku PKP Kraków Zabłocie, praca Bałki zostanie przesunięta jeszcze o kilka metrów, na ul. Lipową, gdzie powstaje nowy reprezentacyjny plac miejski.

 Miejsce docelowej instalacji rzeźby wybrał sam artysta. Poza bliskością Muzeum Sztuki Współczesnej ważne było także odpowiednie usytuowanie topograficzne – światło słoneczne wpadające do wnętrza budynku jest bowiem niezbędne do odpowiedniej projekcji napisu na ścianach – a także atrakcyjny, zarówno dla mieszkańców miasta jak i turystów, ciąg pieszy.

AUSCHWITZWIELICZKA to dzieło przygotowane w zeszłym roku przez Mirosława Bałkę - jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów - specjalnie na pierwszą edycję Festiwalu Sztuk Wizualnych ArtBoom Tauron Festival. Realizacja jest efektem osobistej refleksji i doświadczeń, również uważnej obserwacji zjawisk, które dzieją się we współczesnej kulturze. Jedno z nich znalazło swoje odzwierciedlenie w ogłoszeniu krakowskiego biura turystycznego: „W ciągu ośmiu godzin będą państwo mieli możliwość zwiedzenia obozów zagłady Auschwitz i Birkenau, a następnie – przepięknych kopalń soli w Wieliczce, zwiedzanie których dostarcza wspaniałej rozrywki". Dla tych, którzy wybierają się na wycieczkę do Krakowa, Auschwitz i Wieliczka zdają zlewać się tu w jeden, naznaczający swoim piętnem, „ośmiogodzinny pomnik” współczesnej kultury – swoistą wędrówkę po jej „podziemiach”.

We wrześniu zeszłego roku, w przededniu inauguracji Kongresu Kultury Polskiej, uroczystego odsłonięcia rzeźby dokonał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

MIROSŁAW BAŁKA to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich artystów. Mieszka i pracuje w Warszawie oraz Otwocku. Jego ostatni projekt - „How it is” – zrealizowany w jednej z najbardziej prestiżowych galerii na świecie, londyńskiej Tate Modern - został okrzyknięty przez brytyjską prasę „najlepszą dotąd instalacją w hali turbin". Po wernisażu w Tate Modern, brytyjska prasa okrzyknęła projekt Bałki jednym z artystycznych wydarzeń sezonu. „Praca polskiego artysty jest najlepszą instalacją, jaka została dotychczas pokazana w hali turbin (…). To doświadczenie ponure, wprowadzające w zakłopotanie i odrobinę dziwaczne. Ale przy tym piękne” – pisał The Times. Z kolei „The Guardian” ogłosił, że „Praca Mirosława Bałki staje w rzędzie najbardziej udanych projektów w hali turbin”.

ArtBoom Tauron Festival to największy festiwal prezentujący w Krakowie sztukę współczesną: zarówno polską, jak i zagraniczną. Co ważne – prezentujący tę sztukę w przestrzeni miejskiej. Podczas pierwszej edycji Festiwalu w Krakowie swoje prace zaprezentowali najciekawsi współcześni twórcy m.in. Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia i Grupa Tworzywo. W tym roku podczas festiwalu swoje prace prezentowali m.in.: Gustav Metzger, Guy Ben-Ner, Kerim Seiler, Siergiej Szabochin, grupa Raumlaborberlin, Cezary Bodzianowski, Robert Kuśmirowski, Maciej Kurak, Janek Simon, Kobas Laksa i Grzegorz Drozd. Przygotowano także pokazów filmów m.in. Joan Jonas, Matthew Barneya i Nam June Paika, a gościem specjalnym Festiwalu była Barbara London – kuratorka nowych mediów i twórca kolekcji video w nowojorskim Museum of Modern Art (MOMA). Sponsorem tytularnym festiwalu jest Tauron Polska Energia SA. Więcej o festiwalu: www.artboomfestival.pl

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic