Światło tematem festiwalu Skyway w Toruniu

Światło we wszelkich rodzajach i odmianach będzie tematem i zarazem tworzywem rozpoczynającej się w czwartek drugiej edycji festiwalu Skyway. Tym razem instalacje i przedsięwzięcia festiwalowe nawiązywać będą do planet Układu Słonecznego i innych ciał niebieskich.

W założeniu organizatorów tegoroczny festiwal ma być jednocześnie podróżą przez toruńskie Stare Miasto i Układ Słoneczny. Swoje prace zaprezentują artyści z Wielkiej Brytanii, Brazylii, Portugalii i Polski.

"Plan instalacji artystycznych na Skywayu odzwierciedlać będzie orbity krążących wokół Słońca planet. To pomysł Mario Caeiro, dyrektora artystycznego festiwalu" - poinformował Jarosław Jaworski z biura prasowego imprezy.

Caeiro chce przekształcić gotyckie Stare Miasto w Toruniu i jego XIX-wieczne przedmieścia w system orbit planetarnych. Dzięki temu, jak mówi, "goście zostaną zabrani w niezapomnianą podróż po planetach wewnętrznych i zewnętrznych, planetoidach, meteorach, kometach, Księżycu i innych ciałach niebieskich".

Artystycznym centrum "Układu Słonecznego Toruń" będzie instalacja "Słońce" polskiego artysty i teoretyka sztuki Wiesława Smużnego. Słońce traktowane jest w niej przez artystę, jako "bóg, gwiazda, centrum układu oraz obrotu sfer niebieskich, sfer zielonych, czerwonych i szarych", a znajdzie się w sercu Starówki, na Rynku Staromiejskim.

Imię najbliższej Słońcu planety, Merkurego, nosi praca Dominika Lejmana ulokowana pomiędzy toruńskim Planetarium i aresztem śledczym. Będzie ona nawiązywała do kształtu oraz społecznego znaczenia obu instytucji, które połączą tajemnicze malowidła oraz efekty świetlne.

Toruńska artystka Agata Dworzak-Subocz zaprezentuje instalację "Wenus" - kolekcję obrazów - projekcji, przedstawianych na fasadzie secesyjnego teatru miejskiego im. Wilama Horzycy. "Ziemia", to temat pracy Stefana Kornackiego i Dominika Smużnego - w kosmicznej metaforze wykorzystany zostanie ogromny neon rozebranego, PRL-owskiego supermarketu "Uniwersam".

Brytyjczyk Simeon Nelson pokaże w Toruniu "Księżyc" na budynku Collegium Maximum toruńskiego uniwersytetu - świetlną projekcję, której powstanie zostało zainspirowane niedawnym odkryciem wody i lodu pod powierzchnią Księżyca. Z kolei mianem "Marsa" określono imprezę muzyczno-taneczną, którą wieczorem w czwartek poprowadzą prezenterzy Favela Chic i Black Sugo.

Z Torunia wywodzą się Tomasz Cebo i Łukasz Milewski, których dziełem będzie "Ceres" - instalacja, która jest dla nich "poszukiwaniem i nieustannym stawianiem pytań". Instalacja zajmie okna monumentalnego budynku Szkoły Podstawowej nr 1, pochodzącego z końca XIX-wieku.

"Jowisza", największą planetę Układu Słonecznego, symbolizuje instalacja "Led's Dance" Doroty Kraft. Rolę ekranu przejmie bruk pokrywający średniowieczną fosę staromiejską; tam wyświetlane będą animacje, nawiązujące do grafiki pikselowej z pierwszych gier wideo.

Po raz drugi Toruń gościć będzie także portugalski duet artystów światła "Ocubo" (Nuno Maya i Carole Purnelle), który zajmie się ruinami XIII-wiecznego zamku krzyżackiego, lokując tam swoje projekcje symbolizujące "Saturna".

Ostatnią planetą, która pojawi się na Starym Mieście, będzie "Uran" stworzony przez Joachima Sługockiego z Torunia; instalacja wykorzystywać będzie zjawisko fluorescencji.

Trzy ostatnie instalacje rozmieszczono poza średniowiecznym centrum Torunia. "Neptun", to praca Miguela Soaresa i Antonio Contadora z Portugalii w pomieszczeniach wielkiej, opuszczonej kamienicy na Bydgoskim Przedmieściu, która przez lata była komisariatem policji; "Pluton" Marcina Chylińskiego pojawi się na największym toruńskim blokowisku - Rubinkowie; "Planetoidy", czyli rozświetlanie domów prywatnych i różnego typu instytucji, będzie elementem otwartego konkursu "Włącz się" towarzyszącego Skyway '2010.

Festiwal zakończy się w sobotę.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic