TEATR 6. piętro podnosi kurtynę

6 stycznia br. odbyła się konferencja prasowa oficjalnie otwierająca działalność nowego warszawskiego Teatru 6. piętro, podczas której dyrektorzy Teatru - Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin przedstawili założenia artystyczno – organizacyjne projektu.

Michał Żebrowski podkreślił, że: „celem powstania teatru jest stworzenie w samym centrum stolicy miejsca, będącego kontynuacją tradycji teatru literackiego, a zarazem odpowiadającego rosnącemu zapotrzebowaniu na tzw. teatr bez wykluczonych, czyli teatr środka”.

Eugeniusz Korin przedstawił plany repertuarowe na najbliższe 3 lata. Teatr planuje zrealizować kilka cykli tematycznych, m.in. „FREDRO BOYEM” - wystawienie kilku najbardziej aktualnych komedii Aleksandra Fredry, a także „MIŁOŚĆ, ZDRADA I PRZEBACZENIE wg WOODY ALLENA” - tryptyk, w którym znajdą się dwie nie grane dotychczas w Polsce sztuki wybitnego reżysera.

Zdaniem Andrzeja Siezieniewskiego, wiceprezesa zarządu Pałacu Kultury i Nauki: „działalność Teatru 6. piętro stanie się znaczącym elementem w pozytywnym postrzeganiu kulturotwórczego aspektu funkcjonowania PKiN w Warszawie”.

Pierwszą sztuką, której premiera odbędzie się 6 marca br., będzie legendarna, „Zagraj to jeszcze raz, Sam” Woody Allena, w reżyserii Eugeniusza Korina, w której obok Małgorzaty Sochy, Anny Cieślak, Michała Żebrowskiego i Daniela Olbrychskiego, w teatrze zadebiutuje Kuba Wojewódzki.

Teatr 6. piętro, mieszczący się w Sali Koncertowej na szóstym piętrze Pałacu Kultury i Nauki, jest wspólną inicjatywą Spółki ŻEBROWSKI & KORIN ProSkene oraz PKiN w Warszawie. Nadzór nad działalnością Teatru sprawuje Michał Żebrowski, pełniący funkcję dyrektora artystycznego oraz Eugeniusz Korin, pełniący funkcję dyrektora programowego.

Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin spotkali się po raz pierwszy przy realizacji „SAMOTNEGO ZACHODU”, tragifarsy o gatunkowym ciężarze moralitetu, autorstwa wybitnego irlandzkiego dramaturga Martina McDonagha. Spektakl został zrealizowany w Teatrze Nowym Praga w „Fabryce Trzciny” w 2006r.

W 2007r. Michał Żebrowski i Eugeniusz Korin postanowili poszerzyć krąg swoich zawodowych zainteresowań o działalność producencką. Tak powstała Spółka ŻEBROWSKI & KORIN ProSkene, dla której głównym celem jest tworzenie sztuk teatralnych o wyrazistej poetyce, potrafiących nawiązać autentyczny kontakt z publicznością.

W wyborze realizowanych przez siebie spektakli producenci, a jednocześnie twórcy, kierują się trzema podstawowymi zasadami:

- Prowokować do myślenia, nie nudząc.
- Wzruszać, nie popadając w ckliwość.
- Bawić, nie błaznując.

Pierwszym spektaklem Spółki ŻEBROWSKI & KORIN ProSkene był zrealizowany
w 2007r. wspólnie z Teatrem Komedia, „FREDRO DLA DOROSŁYCH MĘŻÓW I ŻON”, postmodernistyczna parafraza nieśmiertelnej klasycznej komedii. Zagrany od dnia premiery prawie 200 razy, jest ciągle oblegany przez widzów, a według rankingu tygodnika Wprost osiągnął już status jednego z najbardziej rentownych spektakli dramatycznych w Polsce.

Kolejną realizacją Spółki jest tragikomedia „UCHO VAN GOGHA”, niemieckiego autora Freda Apke, wyprodukowana w 2008r. wspólnie z Teatrem Bajka. Spektakl zrealizowany w konwencji egzystencjalnego kabaretu, już drugi sezon cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności.

Poza produkcją kolejnych spektakli Spółka ŻEBROWSKI & KORIN ProSkene ma w swoich najbliższych planach realizacje projektów filmowych oraz telewizyjnych.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic