Toruń - Wystawa ""Mur Berliński - początki"

Wystawę fotograficzną "Mur Berliński - początki" otwarto w poniedziałek w Muzeum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspozycję przygotowano z okazji 20-lecia upadku muru, będącego symbolem podziału Europy i świata na dwa wrogie systemy.

Na wystawie zaprezentowano 84 zdjęcia wykonane głównie przez fotoreporterów agencji Associated Press, a także Photo Keystone i Bundespresseamt z Bonn. Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, do której trafiły w 2000 r. z archiwum księgarza, muzykologa i impresario artystycznego Bronisława Mazowieckiego (1907 - 1997), zamieszkałego od końca lat 30. XX wieku w Paryżu.

Najwcześniejsze z prezentowanych fotografii dokumentują stan sprzed budowy muru z Bramą Brandenburską, a kolejne pokazują wznoszenie muru i reakcje mieszkańców miasta oraz postawy żołnierzy. Reporterzy Associated Press zarejestrowali liczne demonstracje Berlińczyków, niosących transparenty z napisami "Jesteśmy oburzeni bezczynnością", a także wzruszające kadry rodzin podzielonych murem i codzienne zdarzenia.

Wystawę zamyka cykl zdjęć z wizyty w Berlinie w 1962 r. prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych Roberta F. Kennedy"ego. Rok później, 23 czerwca, jego brat, prezydent USA John F. Kennedy w Berlinie potępił komunizm w Europie Wschodniej i wypowiedział słynne słowa "Ich bin ein Berliner" ("Jestem Berlińczykiem"), mające być wsparciem dla mieszkańców podzielonego miasta.

Wszystkim zdjęciom, eksponowanym w muzeum uniwersyteckim, towarzyszą oryginalne komentarze agencyjne w języku zimnej wojny oraz ich polskie tłumaczenie. Wystawę uzupełnia prezentacja multimedialna o historii muru oraz film "Wyzwanie-Mur" i wielkoformatowe zdjęcia udostępnione przez Mauer Museum Haus am Checkpoint Charlie w Berlinie.

Wystawa będzie czynna do 18 grudnia, we wtorki i piątki w godz. 12-18.

Mur berliński powstał w 1961 r. W nocy z 12 na 13 sierpnia NRD-owskie formacje zbrojne zablokowały otwartą dotąd granicę z Berlinem Zachodnim, a na całej jej ponad 150-kilometrowej długości rozpoczęto budowę umocnień, początkowo z drutu kolczastego, potem z cegieł, betonowych płyt i pustaków. W późniejszych latach mur był przebudowywany i modernizowany.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic