ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Dariusz Stańczuk

Trwają zdjęcia do ekranizacji "Ślubów panieńskich"

Na terenie skansenu w Suchej koło Węgrowa (Mazowsze) trwają zdjęcia do ekranizacji "Ślubów panieńskich" Aleksandra Fredry. W filmie, który reżyseruje Filip Bajon, grają m.in. Borys Szyc, Maciej Stuhr i Marta Żmuda-Trzebiatowska.

"Zdjęcia są już na półmetku" - poinformował we wtorek PAP producent filmu Zbigniew Domagalski. Jak powiedział, jeszcze w tym tygodniu ekipa ma przenieść się na kilka dni w okolice Kielc. "Zdjęcia powstają w przepięknych plenerach" - zapewnił Domagalski.

Ich autorem jest ceniony operator Witold Stok, który wcześniej współpracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim ("Personel", "Blizna", "Siedem kobiet w różnym wieku", "Z punktu widzenia nocnego portiera"), Markiem Piwowskim ("Przepraszam, czy tu biją?") i Marcelem Łozińskim ("Egzamin dojrzałości", "Dotknięcie", "Zderzenie czołowe").

"Zakończenie zdjęć przewidujemy na 7 października" - poinformował producent. Planowany termin wprowadzenia "Ślubów panieńskich" do kin to październik 2010 r.

Bohaterów komedii Aleksandra Fredry grają: Borys Szyc (Albin), Maciej Stuhr (Gustaw), Anna Cieślak (Aniela), Marta Żmuda-Trzebiatowska (Klara), Edyta Olszówka (pani Dobrójska)i Robert Więckiewicz (Radost). W obsadzie są też Andrzej Grabowski (w roli ojca Klary) i Wiktor Zborowski (służący Jan).

Bajon realizuje "Śluby..." według własnego scenariusza, który napisał na podstawie utworu Fredry. Zgodnie z intencją reżysera, film ma być "próbą współczesnego odczytania wspaniałej sztuki, jak również odkrycia w niej ścieżek współczesnej psychologii i erotyki".

Utwór "Śluby panieńskie, czyli magnetyzm serca. Komedia w pięciu aktach wierszem" po raz pierwszy wystawiono w 1833 r. we Lwowie. Intryga zawiązuje się, gdy starsi państwo - Radost i pani Dobrójska - postanawiają doprowadzić do małżeństwa bratanka Rodosta - Gucia, z Anielą - córką Dobrójskiej.

Gucio, inteligentny trzpiot i wesołek, ceni głównie dobrą zabawę i nie myśli o poważnym związku z kobietą. Aniela to z kolei wzór cnót niewieścich - uczuciowa, rozsądna i wrażliwa. Dwoje pozostałych młodych bohaterów to Klara i Albin. Klara - błyskotliwa, sprytna, niepokorna i złośliwa - igra z miłością egzaltowanego Albina, będącego parodią bohatera werterowskiego. Dziewczęta zawierają porozumienie - postanawiają nie wychodzić za mąż, a zamiast tego dręczyć adorujących je mężczyzn obojętnością i chłodem.

Do najbardziej znanych cytatów ze "Ślubów panieńskich" należą: "Znam dobrze mężczyzn, ten ród krokodyli/Co się tak czai, tak układa snadnie/By zyskać ufność i zdradzić po chwili", "Nie kochaj [...] tak czule, a będziesz kochany" oraz "Miłość jest jedna, Udawań tysiące".

Reżyser Filip Bajon ma w dorobku m.in. ekranizację "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego (2001).

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic