Film "Jak ojciec i syn" (prod. 2013), wyreżyserowana przez 52-letniego Hirokazu Koreedę subtelna, poruszająca opowieść o współczesnej rodzinie, zachwycił m.in. Stevena Spielberga, który wykupił prawa do jego amerykańskiego remake'u. Na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes jury pod przewodnictwem Spielberga przyznało za obraz Koreedy swoją nagrodę. Film zdobył ponadto w Cannes wyróżnienie Jury Ekumenicznego. Pokazywano go i doceniano także na innych festiwalach, m.in. w San Sebastian (Nagroda Publiczności), Londynie i Sao Paulo.
Bohaterowie - japońskie małżeństwo Nonomiya - odkrywają pewnego dnia, że od sześciu lat wychowują nie swoje dziecko. Okazuje się, że ich syn został zamieniony w szpitalu z innym chłopcem. Para odnajduje drugą poszkodowaną rodzinę i szybko rozstrzyga sprawę w sądzie. Decyzje prawne zapadają, jednak dylematy i emocjonalne rozdarcie pozostają.
Obie rodziny muszą rozważyć, co zrobić ze świadomością obdarzania przez lata miłością nie swojego dziecka. Rozpoczyna się delikatny proces zamiany chłopców. Jednak im większy porządek rodzice starają się wprowadzić w swoje życie, tym większy chaos odczuwają w sercach i umysłach.
Koreeda zrealizował ten film na podstawie własnego scenariusza. To opowieść fikcyjna, jednak inspirowana wydarzeniami opisanymi przez japońską prasę. Reżyser "przekuwa historię rodem z pierwszych stron gazet w mądrą, wzruszającą refleksję nad ojcostwem", opowiadając o "wyjątkowej relacji ojca z synem" - zwraca uwagę polski dystrybutor filmu, firma Gutek Film.
"Co czyni z nas dobrych rodziców? Czy więzy krwi wystarczą, czy też na miłość dziecka trzeba zapracować? Jak w czasach pośpiechu, wysokich wymagań i stresu wychowywać dziecko, aby było ono szczęśliwe?" - m.in. do takich pytań skłania historia opowiadana przez pochodzącego z Tokio reżysera.
Kostiumowy dramat "Michael Kohlhaas" (prod. 2013), w którym tytułowego XVI-wiecznego rewolucjonistę zagrał Duńczyk Mads Mikkelsen, to z kolei adaptacja - powstałego w 1808 roku - opowiadania niemieckiego pisarza Heinricha von Kleista (1777-1811). Film zrealizował Arnaud des Pallieres.
Tekst von Kleista jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które rozegrały się w XVI wieku w Wittenberdze, a których bohaterem był handlarz końmi Hans Kohlhaase. Wcześniej to samo opowiadanie przeniósł na ekran reżyser Volker Schloendorff (1969, w obsadzie "Buntownika Michaela Kohlhaasa" znaleźli się David Warner i Anna Karina).
Film des Pallieresa, nominowany do Złotej Palmy na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes, to oparta na faktach historia rewolucjonisty, który tak bardzo pragnął chodzić ścieżkami sprawiedliwości, że - zaczął iść po trupach.
Grany przez Mikkelsena Michael Kohlhaas to dobrze prosperujący handlarz końmi, wiodący spokojne, szczęśliwe życie. Sytuacja bohatera zmienia się, kiedy lokalny arystokrata narusza granice jego terytorium i postanawia bezprawnie pobierać opłaty od ludzi, którzy to terytorium przemierzają. Kohlhaas pragnie samodzielnie dochodzić sprawiedliwości. Staje na czele całej "armii" uciśnionych. Mszcząc się, pustoszy okolicę i morduje wrogów prawa.
Oprócz Mikkelsena, w obsadzie filmu są m.in. Bruno Ganz i Denis Lavant.
