Jako pierwsze z zamkniętych na zimę ojcowskich atrakcji udostępnione zostaną ruiny tamtejszego zamku. W kwietniu zamek będzie czyny od godz. 9 do 16.45, a w kolejnych miesiącach o godzinę dłużej.
Powstanie zamku jest związane z działalnością fortyfikacyjną króla Kazimierza Wielkiego w drugiej poł. XIV wieku. Według przekazu król nazwał zamek Ociec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca, Władysława Łokietka. Nazwa ta podawana przez kroniki w różnej formie przetrwała do dziś jako Ojców. Z dawnej budowli zamkowej pozostały do dziś tylko malownicze ruiny, na które składają się resztki murów obronnych i części mieszkalnych, wieża i brama wjazdowa. Z warowni można obejrzeć ładną panoramę Doliny Prądnika.
Tydzień później bo 14 kwietnia zostanie otwarta największa z ojcowskich jaskiń - Jaskinia Łokietka. Będzie czynna codziennie od 14 kwietnia do 11 listopada (1 listopada nieczynne), w godz. 9 - 18.30.
Jaskinia położona jest ok. 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej. Jej długość wynosi 320 m, a deniwelacja -7 m. Składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych. Z jaskinią związana jest legenda o ukrywaniu się w niej Władysława Łokietka przed królem czeskim Wacławem II na przełomie XIII i XIV w. Przyszły król Polski miał w niej ponoć przebywać ok. 6 tygodni. Wejście do jaskini było zasnute pajęczyną, która pokryta kroplami rannej rosy zmyliła ślad pogoni.
Według badań archeologicznych jaskinia była od dawna odwiedzana przez ludzi, a regularnie zapewne od XVIII w. W czasie pierwszej wojny światowej jaskinia służyła za czasowe schronienie dla miejscowej ludności, głównie z pobliskich Czajowic.
Aby zwiedzić kolejną jaskinię z udostępnianych na ternie Ojcowskiego Parku Narodowego - Jaskinię Ciemną - trzeba będzie poczekać kolejny tydzień, do 21 kwietnia. Obiekt będzie czynny codziennie od 21 kwietnia do 7 października, w godz. 10 - 17.
Archeolodzy odkryli, że odsłonięte części sytemu jaskiniowego Ciemnej - Ogrojec i Oborzysko Wielkie - były wyjątkowo atrakcyjnymi miejscami do osadnictwa. Zamieszkiwali ją m.in. neandertalczycy we wczesnej fazie ostatniego zlodowacenia (60-50 tys. lat temu).
Jaskinia stanowi fragment dawnego systemu podziemnych korytarzy i komór, o łącznej długości 209 m. Składa się z obszernej komory, przechodzącej dalej w zwężający się korytarz.
Pozostałe atrakcje turystyczne w Ojcowskim Parku Narodowym, takie jak zamek w Pieskowej Skale wraz z muzeum czy ekspozycja przyrodnicza w Centrum Edukacyjno-Muzealnym OPN, czynne są przez cały rok. W otulinie parku znajdują się jeszcze dwie ciekawe jaskinie dostępne do zwiedzania: Wierzchowska i Nietoperzowa. (PAP Life)