KL Plaszow nie został wyzwolony. Jego likwidacja trwała od sierpnia 1944 r., gdy Niemcy rozpoczęli wywożenie więźniów i infrastruktury obozowej. 14 stycznia 1945 r. ostatnia grupa ok. 600 więźniów KL Plaszow wyruszyła pieszo pod strażą SS w kierunku KL Auschwitz. Od 19 stycznia do końca 1945 r. na terenie poobozowym stacjonowała Armia Czerwona, pustosząc go.
Dziś wpisanym do rejestru zabytków terenem poobozowym opiekuje się Muzeum KL Plaszow, którego misją jest ochrona pamięci i szerzenie wiedzy o historii obozu i jego ofiarach. W marcu zeszłego roku udostępniliśmy nową wystawę plenerową „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez” – bezpłatną i otwartą całą dobę. Wystawa pozwala spojrzeć na historię byłego obozu przez pryzmat losów ludzi nierozerwalnie związanych z tym miejscem. Świadectwa Ocalałych, tych, którzy przed II wojną współtworzyli społeczność Krakowa, są łącznikiem pomiędzy historią a współczesnością miejsca pamięci.
Wizyta w miejscu pamięci – prawdziwym świadku historii – jest wyjątkowym doświadczeniem zarówno edukacyjnym, jak i osobistym, kluczowym dla poznania przeszłości tego miejsca. Przeszłości, która jest nierozerwalnie związana z historią Krakowa i jego mieszkańców.