"Wystawa jest podzielona na dwie części. Pierwsza pokazuje prawdziwy świat szpiegostwa, mroczny i okrutny. Druga jest poświęcona filmowemu agentowi 007. To pierwsza taka prezentacja w Europie Środkowo-Wschodniej" - powiedział Piotr Zarzycki z Muzeum Techniki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Eksponaty pochodzą z dwu wielkich niemieckich kolekcji prywatnych. Autentyczne wyposażenie szpiegów wypożyczył Muzeum Techniki Heinrich Peyers, zaś eksponaty związane z Bondem - Siegfried Tesche.
Na wystawie znalazło się ponad 200 eksponatów związanych ze światem szpiegowskim. Pokazane zostały przedmioty, które służyły agentom służb specjalnych do podsłuchiwania, kopiowania, a także do walki. Na wystawie są m.in. różne modele broni palnej i białej, ale też niebezpieczne długopisy, pierścionki z trucizną w oczku, kapelusz z ukrytym w rondzie ostrzem. Jednym z ciekawszych eksponatów jest parasol z wmontowaną w rączce bronią pneumatyczną. To właśnie tego parasola użyto w 1978 roku w Londynie podczas zamachu na bułgarskiego antykomunistę Georgija Markowa.
Na wystawie zgromadzono też rozmaite rodzaje kamer i sprzętu do nagrywania. Jest np. autentyczna walizeczka będąca w latach 60. na wyposażeniu szpiegów rosyjskich z taśmowym magnetofonem do nagrywania. Są też znacznie nowsze i nowocześniejsze, miniaturowe kamery umieszczone w zegarkach, zapalniczkach, szminkach, a nawet kobiecej bieliźnie. Można też zobaczyć podręczne zestawy do zmiany wyglądu, z peruką, sztucznym zarostem, kosmetykami. Atrakcją wystawy jest oryginalna jednoosobowa radziecka łódź podwodna. W tej części wystawy zgromadzono autentyczne elementy wyposażenia używanego przez CIA, KGB czy STASI.
Drugą część wystawy tworzą eksponaty związane ze światem filmów o Jamesie Bondzie. Zgromadzono tu filmowe kostiumy, plakaty, gadżety, które "zagrały" w którymś z filmów, kilka oryginałów scenariuszy, zdjęcia. Najciekawsze są jednak samochody Bonda - jeden z nich to Aston Martin z 1966 roku, którym jeździł Roger Moore oraz jedno z bmw, które można podziwiać w filmie "Jutro nie umiera nigdy".
Atrakcją wystawy są interaktywne gry, których uczestnik może m.in. zmienić tożsamość oraz ćwiczyć spostrzegawczość, pamięć i inne przydatne szpiegom cechy. Wystawa w Muzeum Techniki potrwa do końca listopada.