"Tutaj" - tytułowy utwór nowego tomu oraz wiersze takie, jak "Przed podróżą", "Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach", "Mikrokosmos", "Metafizyka", to małe traktaty filozoficzne, pokazujące, iż przypadek Szymborskiej jest dowodem na to, że są poeci, którzy bywają filozofami - zapowiada wydawca.
Zaznacza przy tym, że owe "traktaty" Szymborskiej nie mają jednak nic wspólnego z abstrakcyjnymi intelektualnymi spekulacjami. Kluczem do poezji zawartej w nowym tomiku noblistki jest po prostu
nieustanne zdumienie światem.
Najnowsze wiersze krakowskiej poetki mówią o bolesnych doświadczeniach współczesnego człowieka: zamachach terrorystycznych, rozwodach, identyfikacji zwłok. Ale też o istocie i tajemnicy snów, pamięci, wierszy. Szymborska pisze też o największych swoich miłościach: Vermeerze i Elli Fitzgerald oraz o
podróżach: w przestrzeni i poza nią, a jeszcze chętniej o peregrynacjach w czasie.
"Dopóki ta kobieta z Rijksmuseum/ w namalowanej ciszy i skupieniu/ mleko z dzbanka do miski/ dzień po dniu przelewa/ nie zasługuje Świat/ na koniec świata" - napisała Szymborska w wierszu "Vermeer", najkrótszym w tomiku czekającym na styczniową premierę.
"Tutaj" to trzeci, po "Chwili" i "Dwukropku", tomik nowych wierszy wydany po 1996 r., kiedy to poetka otrzymała literacką nagrodę Nobla.
"Szymborska, jak wiadomo, nie rozpieszcza czytelników, jeśli chodzi o częstotliwość ukazywania się tomików poetyckich oraz liczbę zawartych w nich wierszy. Dlatego każda jej nowa książka staje się długo oczekiwanym wydarzeniem, zaś każdy nieznany wiersz - świętem. Tak jest i tym razem" - zapewnia wydawca.