Festiwal prezentuje dorobek artystyczny czterech narodowości tworzących historię Łodzi: rosyjskiej, niemieckiej, żydowskiej i polskiej. W programie tegorocznej imprezy, która potrwa od 5 do 12 września, znajdzie się kilkadziesiąt imprez, m.in. koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy, filmy i projekty uliczne.
"Łódź coraz bardziej zaczyna się kojarzyć z Festiwalem Dialogu Czterech Kultur, z czego bardzo się cieszę. Dziś festiwal wrósł się w miasto i jest elementem jego tożsamości" - powiedział w piątek na konferencji prasowej prezydent Łodzi, Jerzy Kropiwnicki.
Według organizatorów, przewodnim tematem dla wszystkich imprez tegorocznego festiwalu są "Ojcowie", a hasło nawiązuje zarówno do przeszłości, jak i teraźniejszości Łodzi: miasta osieroconego, znajdującego się w momencie kulturowej transformacji.
Twórcy imprezy podkreślają, że znaczna część propozycji artystycznych to produkcje festiwalowe. "To są produkcje, które wyrosły z historii i klimatu tego miasta, z rezydencji artystów, bo Łódź jest miastem niezwykle inspirującym" - podkreśliła szefowa artystyczna imprezy, Agata Siwiak.
Gościem honorowym festiwalu będzie austriacki pisarz Martin Pollack, autor m.in. książki "Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu". Pollack wygłosi 6 września wykład inaugurujący festiwal pt. "Nieznany - mój ojciec".
Jednym z wydarzeń teatralnych będzie legendarny spektakl "HamletMaszyna" Heinera Muellera z berlińskiego Deutsches Theater. Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć również film dokumentalny opowiadający o powstawaniu tego spektaklu.
Ważnym wydarzeniem teatralnym będzie premiera przedstawienia "Wieczór sierot" opartego na pismach Janusza Korczaka w reżyserii Michała Borczucha. Twórcy festiwalu liczą, że przedstawienie to będzie "towarem eksportowym" i zainteresują się nim inne polskie i zagraniczne festiwale.
W programie festiwalu znajdzie się również retrospektywa spektakli i happeningów Tadeusza Kantora. Przez kilka dni publiczność w Łodzi będzie mogła obejrzeć obiekty z najważniejszych realizacji teatru Tadeusza Kantora Cricot 2 ("Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Dziś są moje urodziny") oraz uczestniczyć w cyklu projekcji filmów dokumentalnych.
Na festiwalu wystąpi także grupa izraelskich performerów Public Movement, która tworzy spektakularne akcje w przestrzeni publicznej.
Wśród muzycznych wydarzeń w programie festiwalu znajdą się: koncert zespołu Exploding Star Orchestra - jazzmanów związanych ze sceną chicagowską, koncerty Kwartludium i Sebastiana Meissnera - autora licznych projektów multimedialnych, oraz projekt muzyczny On Air. W koncercie plenerowym wystąpią: czołowa grupa z Izraela - Hadag Nachash, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz Zdob i Zdub, folkowo-rockowa grupa z Mołdawii.
Jednym z najważniejszych projektów z dziedziny sztuk wizualnych będzie zbiorowa wystawa C.D.N., w całości przygotowana specjalnie dla festiwalu. Piętnastu artystów zaproszonych do udziału w niej zrealizuje premierowe prace w jednej z opuszczonych kamienic w centrum Łodzi.
Gościem specjalnym festiwalu będzie Joanna Rajkowska, laureatka zeszłorocznego Paszportu "Polityki". Ta posługująca się różnorodnymi mediami artystka zaprezentuje w Łodzi nowy autorski projekt w przestrzeni publicznej, który ma się odnosić do Rewolucji 1905 roku.
Budżet tegorocznego festiwalu wyniesie ponad 2,5 mln złotych. Festiwal finansowany jest ze środków miasta i samorządu województwa oraz przez sponsorów.