ON AIR
od 09:00 Czas Wolny z RMF Classic zaprasza: Dariusz Stańczuk

Agnieszka Osiecka - pisanie i kochanie

Jej wizerunek widnieje na głównej stronie popularnej wyszukiwarki. Agnieszka Osiecka - jej życie zawodowe było tak samo bujne, jak prywatne. W środę mija 77. rocznica urodzin pisarki.

Niemal każdy Polak zna, choć jedną piosenkę Osieckiej. "Niech żyje bal", "Małgośka", "Bossanova do poduszki", "Okularnicy", "Ludzkie gadanie", "Nie ma jak pompa", "A ja wolę moją mamę", "Diabeł i raj", to tylko kilka z około dwóch tysięcy piosenek, które napisała.

"Agnieszka Osiecka była wspaniałym obserwatorem i potrafiła napisać tekst patrząc na człowieka, czy przyrodę. Miała przemyślenia o życiu. Nie ma tam określonej tematyki. Ona napisała tak dużo fantastycznych tekstów o samotności, przemijaniu, śmierci i miłości... Sposób, w który pisała, był bardzo świeży. To nie były banały. Agnieszka była poetką" - wspomina Maryla Rodowicz.

Osiecka dobrze poznała życie. Urodziła się tuż przed wojną, jej ojciec był szalenie wymagający, a mężczyźni, których spotkała w swoim życiu, dostarczyli jej niezliczonej ilości emocji.

Piękna, o jasnych włosach i niebieskooka Osiecka powodzenie u mężczyzn miała od zawsze. Już, jako nastolatka nie mogła opędzić się od chłopców.

"Ludwik i Szafa wciąż za mną szaleją i są z tym strasznie śmieszni (szczególnie Ludwik). Szafa dzwoni do mnie czasami i strasznie wesoło, śmiesznie i z tupetem flirtuje. Najczęściej koło jego telefonu stoi Ludwik i wtedy biją się o słuchawkę (zwycięża zwykle Szafa - on jest o wiele zabawniejszy)" - pisała 14-letnia Osiecka w swoim dzienniku. (Pierwszy tom ukazał się na rynku wydawniczym 8 października 2013 roku).

Osiecka miała dwóch mężów: Wojciecha Jesionka, reżysera STS-u i Wojciecha Frykowskiego, producenta krótkiego filmu Romana Polańskiego "Ssaki". Jednak to nie związki z tymi mężczyznami były najgorętsze w jej życiu.

Pierwszym płomiennym uczuciem Osiecka darzyła pisarza Marka Hłaskę. Ich romans rozwijał się w drugiej połowie lat 50. Para poznała się, gdy pisarka miała 21 lat. Związek ten był burzliwy, jednak los nie pozwolił literatom spędzić ze sobą wiele czasu. Po wyjeździe za granicę Hłasko nie mógł już wrócić do kraju.

Osiecka była blisko związana ze środowiskiem paryskiej "Kultury". I to ona przywiozła do Paryża maszynopis "Cmentarzy" Hłaski.

Lata 60. to kolejny wielki romans Osieckiej. Tym razem wybrankiem serca pisarki był jeden z założycieli "Kabaretu Starszych Panów", Jeremi Przybora. W 2010 roku na rynku wydawniczym ukazała się książką, zawierająca intymną korespondencję Osieckiej i Przybory. Ich romans był wielką tajemnicą, którą po latach ujawniła przyjaciółka Osieckiej i Przybory, Magdalena Umer.

Agnieszka Osiecka miała jedno dziecko. W 1973 roku, ze związku z dziennikarzem Danielem Passenetem, urodziła córkę Agatę, która dziś prężnie działa w fundacji im. Agnieszki Osieckiej.

Pisarka zmarła w 1997 roku w wyniku choroby nowotworowej, w wieku 61 lat.

We środę, w 77. rocznicę urodzin Osieckiej, nie tylko przyjaciele i rodzina pisarki może ją wspominać. Każdy, kto wejdzie na stronę Google.pl, przypomni sobie o wielkiej poetce. Jej wizerunek widnieje na głównej stronie popularnej wyszukiwarki. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic