ON AIR
od 17:00 Café Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Cyfrowa biblioteka Polona udostępnia dzieła poświęcone polskim nekropoliom

Kolekcja „Cmentarze polskie” zawiera wybór książek poświęconych cmentarzom polskim i osobom, które zostały na nich pochowane. Uwzględniono książki dotyczące nekropolii polskich znajdujących się na dawnych Kresach i innych ziemiach należących do dawnej Rzeczypospolitej.

Cyfrowa biblioteka Polona udostępnia dzieła poświęcone polskim nekropoliom
Fot.PAP/Wojciech Olkuśnik

Większość stanowią słowniki biograficzne oraz spisy osobowe, a także innego typu publikacje, które zawierają dane biograficzne zmarłych. Kolekcja zawiera także informacje o pochowanych na cmentarzach Wilna, Lwowa i innych miastach Kresów. Ponadto uwzględniono publikacje, w których przedstawiono różne zagraniczne miejsca pochówku Polaków – leżące z dala od Polski czy to w jej obecnych, czy dawnych granicach.

Wśród udostępnionych publikacji są także słowniki biograficzne oraz spisy osób pochowanych na cmentarzach oraz nekropoliach świątynnych. Wśród nich jest między innymi wydana w 1873 r. monografia grobów rodu Tyszkiewiczów oraz ilustrowany przewodnik po grobach polskich władców pochowanych w katedrze płockiej wydany w 1827 r. oraz podobna publikacja dotycząca grobów wawelskich z 1868 r. W kolekcji jest także trzytomowa monografia Cmentarza Powązkowskiego wydana w latach 1855-58 pióra Kazimierza Władysława Wóycickiego, jednego z pierwszych varsavianistów. W Polonie można przeczytać także wydawnictwa okolicznościowe, wydane między innymi w szesnastą rocznicę obrony Lwowa w 1918 r. przez Towarzystwo Straży Mogił Polskich Bohaterów.

Zaprezentowane książki wydano w stuleciach XIX, XX lub XXI. Najnowsze publikacje są niedostępne w otwartym dostępie ze względu na obowiązujące prawa autorskie. Biblioteka Narodowa zachęca do zgłaszania poszukiwanych publikacji, zaś autorów do przekazywania licencji niewyłącznych w celu udostępnienia ich publikacji w Polonie.

Biblioteka Cyfrowa Polona funkcjonuje pod patronatem Biblioteki Narodowej w Warszawie od 2006 r. Zawiera książki, ulotki, afisze, czasopisma i rękopisy. W większości zbiory dostępne są z każdego miejsca na świecie. W 2017 r. dwumilionowym obiektem włączonym do jej katalogu została urna z prochami starodruków i rękopisów spalonych po upadku Powstania Warszawskiego w Bibliotece Ordynacji Krasińskich. Obecnie Polona liczy niemal 4 miliony woluminów. W Polonie prezentowane są nie tylko zbiory Biblioteki Narodowej, lecz również częściowe zbiory, zgrupowane w postaci kolekcji, z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Instytutu Teatralnego, Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, Biblioteki Książąt Czartoryskich, biblioteki Zakonu Franciszkanów w Krakowie oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego.

Autor: Michał Szukała

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic