Wśród najbardziej wstrząsających dokumentów prezentowanych na festiwalu w środę był film "Urodzeni dla Rzeszy" dziennikarki TVP Wrocław Kingi Wołoszyn-Świerk. Dokument opowiada o istniejącej od 1936 organizacji Lebensborn, której celem było stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju rasy nordyckiej. Zgodnie z życzeniem Himmlera każdy jadący na front oficer SS powinien spłodzić dziecko. Matkami były samotne Niemki, często do ośrodków Lebensborn trafiały także kobiety z krajów okupowanych i dzieci.
W Połczynie-Zdroju istniał jeden z większych ośrodków tej organizacji. Po latach spotkali się w nim ludzie, Polacy i Niemcy, którzy trafili tam jako dzieci. W większości są to osoby do dziś pokrzywdzone, pozbawione tożsamości i prawdy o rodzicach. Dokument opisuje ich wspomnienia i odczucia.
Odmienne emocje pokaże czwartkowy blok dokumentów zatytułowany "Szczęśliwi ludzie?". Najdłuższym z przedstawianym w nich filmów będzie "Miliard szczęśliwych ludzi" - pełnometrażowa opowieść Macieja Bochniaka o przebijaniu się na chińskim rynku zespołu Bayer Full, legendy polskiego disco-polo i o kontrakcie zespołu na wydanie w Chinach 67 milionów płyt.
Innego rodzaju sztuce będzie poświęcone w czwartek "Nocne kino z Schulzem", a w nim pokaz filmów "Ulica Krokodyli nad Tamizą", "Ostatni z Schulzem" i "Schulz w Krakowie" Krzysztofa Miklaszewskiego, twórcy i dyrektora Festiwalu Form Dokumentalnych NURT. Reżyser - zafascynowany od lat Schulzem - poprowadzi spotkanie z publicznością, której opowie o twórczości pisarza z Drohobycza, swojej książce "Zatracenie się w Schulzu" oraz pracy nad nowym filmem o malarzach, którzy wpłynęli na twórczość Schulza.
Wieczór poświęcony pisarzowi zakończy pokaz filmu braci Stephena i Timothy Quay "Ulica Krokodyli" - krótkometrażowej animacji z 1986 roku, która jest adaptacją opowiadania "Ulica krokodyli" ze zbioru "Sklepu cynamonowe" Brunona Schulza.
XVIII edycja Festiwalu Nurt w Kielcach potrwa do piątku 23 listopada. Ostatniego dnia przeglądu zostanie ogłoszona główna nagroda - Wydarzenie Nurt 2012. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny.