Bezosobowe zwracanie się do nowo poznanych osób lub prośba o powtórzenie imienia - poznawanie nowych osób bywa kłopotliwe, szczególnie, jeśli w grę wchodzi zapamiętywanie ich imion. Okazuje się, że nieumiejętność zapamiętania imion to najczęstsza przypadłość towarzyskich spotkań. Jak wyjaśnia Charan Ranganath z Uniwersytetu Kalifornijskiego, jest kilka potencjalnych powodów, dla których przychodzi nam to z takim trudem.
"Ludzie lepiej pamiętają rzeczy, do nauki których są zmotywowani. Czasem, w trakcie poznawania nowych osób, mamy motywację do zapamiętania ich imion, innym razem nie przywiązujemy do tego wagi" - wyjaśnia Ranganath.
Jednak nie zawsze jest to kwestia chęci - zdarza się, że staramy się zapamiętać czyjeś imię, a po chwili i tak ulatuje nam ono z pamięci. Dzieje się tak, ponieważ nie doceniamy pracy koniecznej do zapamiętania czegoś tak pozornie prostego jak imię. Ta nowa informacja, musi walczyć o przestrzeń w już i tak zatłoczonym mózgu. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, potrzeba więcej wysiłku, niż myślisz, aby ja utrwalić.
"Musimy nie tylko zapamiętać imię, ale również skojarzyć je z twarzą. Nawet jeśli zakodujemy tę informację, nie zawsze uda nam się ją odnaleźć, ponieważ w naszej pamięci zapisanych jest wiele imion i obrazów twarzy. Ludzie często nie doceniają tej ciężkiej pracy, jaką trzeba włożyć w zapamiętanie nawet banalnych informacji" - wyjaśnia ekspert.
Bardzo często w trakcie poznania jesteśmy pochłonięci innymi czynnościami, jak np. rozmowa, koncentrujemy swoją uwagę gdzie indziej, co również utrudnia proces zapamiętywania. Jak zatem przełamać tę "towarzyską amnezję"?
Charan Ranganath zachęca, aby już w trakcie pierwszego kontaktu z nową osobą znaleźć jakieś charakterystyczne cechy tej osoby i powiązać je z imieniem. Może to ułatwić zadanie, jeśli w pomieszczeniu jest kilka osób o tym samym imieniu. Testuj swoją pamięć. Kilka sekund, albo kilka minut od poznania tej osoby, zwróć się do niej po imieniu. Taki test pozwala utrwalić informacje.
"Powtórz imiona - jeśli jakąś informację powtórzymy na głos, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ją zapamiętamy niż gdybyśmy mieli się jedynie biernie przysłuchiwać" - radzi ekspert. Zachęca również, aby bez skrępowania poprosić o powtórzenie imienia, jeśli go nie pamiętamy. "Zapamiętywanie imion jest powszechnym problemem, nawet wśród badaczy pamięci. Kiedy zdamy sobie sprawę ze wszystkich czynników, które wpływają na ten proces, zapamiętywanie imion graniczy z cudem" - dodaje. (PAP Life)