Ekshumację przeprowadzą przedstawiciele chilijskiego instytutu medycyny sądowej, eksperci z Argentyny i Hiszpanii oraz członkowie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża - pisze agencja EFE.
Z oficjalnej wersji wynika, że Neruda zmarł z powodu zaawansowanego stadium raka. Poeta zmarł 23 września 1973 roku, czyli zaledwie 12 dni po puczu dokonanym przez generała Augusto Pinocheta, w wyniku którego od władzy został odsunięty przyjaciel Nerudy, ówczesny socjalistyczny prezydent Chile Salvador Allende.
Wersję tę podważyły jednak wypowiedzi sekretarza i kierowcy poety z maja 2011 roku. Manuel Araya oświadczył, że nobliście kilka godzin przed śmiercią zrobiono w szpitalu tajemniczy zastrzyk. Wywołało to podejrzenia, że autor "Dwudziestu poematów o miłości i jednej pieśni rozpaczy" został zamordowany, gdyż nie chciano dopuścić, aby stał się głośnym przeciwnikiem dyktatury Pinocheta, która trwała do 1990 roku.
Komunistyczna Partia Chile (PCCh), także przekonana o tym, że poeta został zamordowany, złożyła skargę w sądzie. Została ona przyjęta i doprowadziła do wszczęcia dochodzenia w sprawie śmierci noblisty. Neruda był członkiem komitetu centralnego PCCh.
Na początku lutego chilijski sąd zarządził ekshumację szczątków poety.
Szczątki Nerudy oraz jego żony Matilde Urrutii znajdują się obecnie w nadmorskiej miejscowości Isla Negra, oddalonej o ok. 120 km od Santiago. W grudniu 1992 roku zostały one przeniesione tam ze stołecznego cmentarza.
Zdaniem ekspertów śmiertelne następstwa iniekcji będą bardzo trudne do udowodnienia, gdyż po tak długim czasie potencjalna trucizna może okazać się nie do wykrycia.
W ostatnim czasie chilijski wymiar sprawiedliwości ponownie bada okoliczności śmierci niektórych polityków, którzy zmarli za rządów Pinocheta. W 2012 roku ekshumowano szczątki Allende w ramach śledztwa sądowego, którego celem było ustalenie, czy w dniu zamachu stanu 11 września 1973 roku popełnił on samobójstwo, czy też został zamordowany. Eksperci ustalili, że odebrał sobie życie.
Celem kolejnego dochodzenia jest zbadanie okoliczności śmierci innego przeciwnika Pinocheta - prezydenta w latach 1964-1970 Eduardo Frei Montalvy, który zmarł w 1982 roku po niegroźnej operacji. Według rodziny byłego szefa państwa został on otruty.