Festiwal „Spotkania z opowiadaczami świata” od piątku w Lublinie

Opowieści z Włoch, Francji, Singapuru, Polski można będzie posłuchać podczas IV Międzynarodowego Festiwalu "Spotkania z opowiadaczami świata", który rozpocznie się w piątek w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie.

Celem festiwalu jest popularyzacja tradycji i sztuki opowiadania, która – jak podkreślają organizatorzy - odradza się obecnie na wszystkich kontynentach.

Zdaniem dyrektor artystycznej festiwalu Ewy Benesz, wynika to z rosnącej potrzeby kontaktu między ludźmi oraz między człowiekiem a wspólnotą.

„Sztuka narratorów to jest +teatr biedny+, ale najważniejszy jest bezpośredni kontakt, tworzenie tego niewidzialnego współbycia jednego człowieka ze wspólnotą, która go słucha" - powiedziała Benesz.

Jej zdaniem ta sztuka odżywa, ponieważ otoczeni jesteśmy przedmiotami i informacją. "A człowiek potrzebuje słyszeć” – powiedziała.

Podczas festiwalu zaprezentują się artyści z różnych stron świata i z obszarów różnorodnych kulturowo. Pokażą spektakle – opowieści, przygotowane według autorskich scenariuszy, które przedstawią w oryginalnych wersjach językowych. Opowieści będą symultanicznie tłumaczone na język polski.

Opowieść z repertuaru tradycji sycylijskich opowiadaczy – cantastorie – zaprezentuje Nino Racco z Włoch. W spektaklu pt. „Baronówna z Karini” opowie historię, która wydarzyła się w XVI wieku na Sycyli - o baronie Cesare Lanza, który nie mógł zaakceptować młodzieńczego romansu córki Laury i dokonał honorowego zabójstwa dziewczyny.

W spektaklu „Dzika meta” zaprezentuje się Monica Hunken z USA. To opowieść o rowerowej podroży artystki, którą odbyła po Polsce w poszukiwaniu śladów swego dziadka Leonidasa Dudarew-Ossetyńskiego - reżysera i aktora, obdarzonego władzą, geniuszem i sławą, ale i gwałtownością.

Na festiwalu można będzie posłuchać też opowieści Ang Gey Pin z Singapuru, która razem z muzykiem Nikolayem Nikoloffem (Bułgaria) zaprezentuje improwizowany spektakl „Wędrujące dźwięki”, nawiązujący do różnych tradycji oralnych. „Opowieści z Dolnej Francji” przedstawi natomiast badacz teatru langwedockiego na południu Francji - Claude Alranq.

Festiwal potrwa do niedzieli. Zakończy go oratorium pt. „Opowieści z nocy”, dla którego literacką podstawę stanowi wiersz Jacoba Glatsteina „Lublinie moje święte miasto” oraz osiem historii świadków zagłady lubelskich żydów. Przedstawi je Witold Dąbrowski z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Muzykę na żywo w spektaklu grają na kontrabasie Robert Brzozowski i na altówce - Marian Pędzisz.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic