ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Dariusz Stańczuk

Festiwal literacki "Adres: Ulica Poetycka. Zamość literacki"

Spotkania z m.in. Andrzejem Stasiukiem, Krzysztofem Siwczykiem i Marcinem Sendeckim, salon poezji Marka Grechuty i koncert Agi Zaryan zaplanowano podczas festiwalu literackiego "Adres: Ulica Poetycka. Zamość literacki", który odbędzie się od 7 do 9 września.

Festiwal literacki "Adres: Ulica Poetycka. Zamość literacki"

"To regionalny festiwal nawiązujący do dziedzictwa Zamościa, do którego przyczyniły się poprzednie pokolenia i które sięga do współczesności. To impreza będąca dialogiem +na przestrzeni czasu+, ukazująca zjawiska związane z kulturą miasta - od czasu Jana Zamoyskiego, czyli renesansu po okres współczesny. Przy czym ta dawniejsza część historii literatury jest właściwie inspiracją dla czasów dzisiejszych i twórczości autorów zarówno pochodzących z Zamościa, jak i pisujących o mieście" - opowiadała PAP instruktor literatury w Dziale Artystyczno-Organizacyjnym Zamojskiego Domu Kultury Bożena Fornek.

Jak zaznaczyła, ta edycja festiwalu jest poświęcona autorom współczesnym, którzy w Zamościu mieszkają albo fragmenty ich biografii są z miastem związane. "Wśród tegorocznych gości jest Urszula Kozioł, która urodziła się w Rakówce koło Biłgoraja i często w swojej twórczości nawiązuje do naszych terenów. W Tomaszowie Lubelskim dorastał Marcin Sendecki, autor kilkunastu książek i poezji, współtwórca przekładu Trzech poematów Jamesa Schuylera. Zamojskie liceum kończyła Justyna Czechowska, w tym roku laureatka nagrody im. Wisławy Szymborskiej za przekład wierszy" - relacjonowała.

Wśród autorów, z którymi będzie się można spotkać podczas festiwalu jest także prozaik, krytyk literacki Maciej Topolski, nominowany w kategorii poezja do Gdyńskiej Nagrody Literackiej. "Jest też roztoczanin Tomasz Wybranowski, poeta, dziennikarz, którzy działa zarówno w radiu irlandzkim, jak polskim. A także pochodząca z Zamościa Aneta Kamińska, chyba najbardziej znana z tłumaczenia młodej literatury ukraińskiej" - zaakcentowała Fornek.

Zaplanowano również spotkania autorskie z twórcami zaproszonymi, by "wnieść dyskusję o współczesnej literaturze". "Na pewno także pojawi się wątek kultury popularnej, masowej, o której m.in. w swoim ostatnim tomie Ucieczki mówi Urszula Kozioł. Wśród autorów jest także eseista, poeta, recenzent literacki Krzysztof Siwczyk, laureat Nagrody Literackiej Gdynia. Będzie również Krzysztof Orzechowski, wieloletni dyrektor krakowskiego Teatru Słowackiego, ostatnio autor wyboru felietonów Teatr świata - świat teatru. Gościem będzie też Andrzej Stasiuk, znany prozaik i eseista. Rozmowa z nim będzie zapewne m.in. dotyczyła jego ostatnich książek, czyli Osiołkiem oraz Kronik beskidzkich i światowych" - mówiła.

W Krakowskim Salonie Poezji w Zamościu będzie można posłuchać wierszy Marka Grechuty. "Przez wiele lat mieszkał on w Zamościu, w okresie licealnym grywał tu w zespole. Ciekawostką jest, że stworzył projekt Domu Muzyki na Starym Mieście, który niestety nie doczekał się realizacji. Na kamienicy, w której mieszkał umieszczono tablicę z pięknym napisem +Poecie dźwięku, obrazu i słowa+. Jego wiersze usłyszymy w interpretacji aktora scen lubelskich Jarosława Tomicy i Łukasza Jemioły, laureata Grechuta Festiwal" - zapowiadała Fornek.

W ramach festiwalu zaplanowano wernisaż wystawy "Poezja Liter" Juliusza Erazma Bolka, a także spacer szlakiem literackiego Zamościa. "Będzie on związany z postacią Bolesława Leśmiana i dwóch autorów, którzy byli z nim najbardziej zaprzyjaźnieni, czyli Stefana Millera, także twórcy Zamojskiego Ogrodu Zoologicznego i Adama Szczerbowskiego, który jako pierwszy napisał o twórczości Leśmiana. Będzie można też odkryć kolejną z serii leśmianowskich postaci. Będzie to Srebroń, a w zeszłym roku została odsłonięta niewielka rzeźba Bajdały" - powiedziała.

Warsztaty literackie poprowadzi Justyna Czechowska, tłumaczka i wykładowca pisania kreatywnego. "U nas jest także z powodu związków z miastem, w którym ukończyła liceum. Odbędzie się także koncert Agi Zaryan, która przyjeżdża do Zamościa nie tylko na zaproszenie Ulicy Poetyckiej. Tak się składa, że tego dnia mamy również festiwal jazzowy. Więc to okazja, by zaprosić zarówno zamościan, którzy się interesują jazzem, jak miłośników poezji śpiewanej, bo Aga Zaryan nagrała przecież wiersze śpiewane m.in. do tekstów Czesława Miłosza. Mam nadzieję, że nasz festiwal spotka się zainteresowaniem nie tylko miłośników kultury" - dodała Fornek.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic