Jak powiedział przy wręczaniu nagrody Francois Rosset, prezes Fundacji im. Kościelskich, powieść Jacka Dukaja jest "próbą stworzenia alternatywnej historii świata w XX wieku".
"Autor tworzy nie tylko inną wersję dziejów politycznych, ale też wieloaspektowy projekt zawierający niezwykle oryginalne pomysły z dziedziny logiki, ekonomii, historii religii, a także fizyki i filozofii. Książka olśniewająca wielkim bogactwem stylów i nawiązań literackich oraz imponującą skalą problematyki należy do najbardziej oryginalnych utworów ostatnich lat" - powiedział Rosset, uzasadniając wybór laureata.
Jak powiedział Rosset, jurorzy nie mieli wątpliwości przyznając nagrodę Dukajowi, kojarzonemu jako autor literatury fantastycznej.
"Ta powieść została przegłosowana z dużą łatwością - nie dlatego, żeby zrobić spektakularny manewr i pokazać, że taką literaturę też możemy nagrodzić, ale dlatego, że większość jury stwierdziła, iż jest to znakomita literatura, znacznie wykraczające poza granice gatunkowe" - powiedział Francois Rosset.
Laureat nagrody, odbierając wyróżnienie powiedział, że cieszy się zarówno jako autor, jak i jako czytelnik.
"To jest jakiś pozytywny sygnał, że mimo etykietki fantastyki, tego, że jestem odbierany jako autor fantastyki a Lód - jako książka fantastyczna, jury przyznało tą nagrodę. Ponadto jestem czytelnikiem takich książek jak Lód - epiki z prawdziwego zdarzenia. Jeśli ta nagroda zainspiruje, odważy innego autora do tego, żeby napisać podobną rzecz, to ja będę się cieszył jako czytelnik" - powiedział.
Jacek Dukaj (ur. w 1974 r. w Tarnowie) znany jest m.in. jako autor opowiadania "Katedra", na podstawie którego Tomasz Bagiński nakręcił swój nominowany do Oscara film. Debiutował opowiadaniem "Złota galera", opublikowanym w 1990 roku w miesięczniku "Fantastyka". W 1997 r. wyszedł debiut książkowy Dukaja, powieść
"Xavras Wyżryn".
Kilkakrotnie uhonorowany został nagrodą im. Janusza A.Zajdla. Nominowany był też do "Paszportu Polityki".
Nagrody Kościelskich są przyznawane od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Fundacja powstała na mocy testamentu wdowy po Władysławie Auguście Kościelskim, wydawcy, poecie i mecenasie sztuki.
Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury i poezji polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom polskim (głównie pisarzom i krytykom literackim), zamieszkałym w kraju bądź na emigracji.
Zgodnie z ustaleniami Fundacji Kościelskich, wręczenie nagrody odbywa się na przemian w Warszawie, Krakowie i Miłosławiu.
Do grona laureatów nagrody należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Są wśród nich: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Stanisław Barańczak, Adam Michnik, Andrzej Stasiuk.