Jubileusz 75-lecia "Ferdydurke"

Nowe wydanie książki, wystawa, spotkania z Ritą Gombrowicz i Miguelem Grinbergiem - to niektóre punkty programu obchodów 75. rocznicy wydania "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. Jubileuszowe imprezy odbywać się będą w Warszawie, Krakowie, Radomiu i Wsole od 15 do 20 października.

"Ferdydurke", powieść, która przyniosła Gombrowiczowi sławę, ukazała się drukiem w warszawskim wydawnictwie Rój w 1937 roku. Nikt wówczas nie spodziewał się, że powieść młodego pisarza kilkadziesiąt lat później powszechnie uznawana będzie za dzieło klasyczne, zostanie przetłumaczona na ponad 30 języków.

W ostatnich dniach do księgarń trafiło opublikowane przez Wydawnictwo Literackie jubileuszowe wydanie "Ferdydurke" wzorowane na pierwszym wydaniu, z okładką i wstępem autorstwa Brunona Schulza. Wydano także audiobook powieści, na którym powieść czyta Maciej Stuhr.

Wydawnictwo Literackie jako polski wydawca dzieł Witolda Gombrowicza organizuje obchody 75. rocznicy pierwszego wydania powieści Ferdydurke. Przygotowana przez WL akcja nosi tytuł "Jak nie dać się upupić, czyli 75-lecie powieści Ferdydurke Witolda Gombrowicza". W ramach projektu, którego głównymi adresatami są gimnazjaliści i licealiści, odbyły się już warsztaty fotograficzne z motywem przewodnim gombrowiczowskiej "gęby" i wspólne oglądanie spektaklu "Ferdydurke" na deskach Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Ogłoszono również szereg konkursów. Na początku września do kilkudziesięciu szkół w całej Polsce trafiła specjalna jubileuszowa gazetka "Gęby, pupy i łydki" - w całości redagowana i stworzona przez młodzież z krakowskich szkół.

Kulminacja jubileuszowych wydarzeń nastąpi w dniach 15-20 października. W poniedziałek w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego zostanie otwarta wystawa "Ferdydurke to ja", na której zaprezentowane zostaną m.in. polskie i zagraniczne wydania dzieł Gombrowicza, programy i plakaty teatralne a także dokumenty z teczki studenckiej Gombrowicza ze zbiorów Archiwum UW.

We wtorek w warszawskim Instytucie Cervantesa odbędzie się spotkanie z Miguelem Grinbergiem, argentyńskim pisarzem i przyjacielem Gombrowicza. W środę Grinberg spotka się z czytelnikami w krakowskim Instytucie Cervantesa, a w piątek - we Wsole, w Muzeum im. Witolda Gombrowicza.

Na czwartek zaplanowano konferencję naukową "Ferdydurke is not dead" oraz panel "Pisarze o Ferdydurke" z udziałem Jerzego Franczaka, Mariusza Sieniewicza i Szczepana Twardocha, które odbędą się w krakowskiej siedzibie Wydawnictwa Literackiego.
W sobotę w Radomskim Teatrze Powszechnym zaplanowano spotkanie z Grinbergiem i Ritą Gombrowicz.

Ponadto w ramach jubileuszu 75-lecia powieści Ferdydurke odbędą się w Krakowie warsztaty reżysersko-aktorskie dla młodzieży licealnej, a w listopadzie wystartują warsztaty metodyczne dla nauczycieli języka polskiego, poświęcone nowym metodom i interpretacjom powieści Gombrowicza.
 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic