ON AIR
od 14:00 Życie z klasą zaprasza: Urszula Urzędowska

Julia Fiedorczuk laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Julia Fiedorczuk została tegoroczną laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Uznanie międzynarodowego jury zdobył jej tom "Psalmy". Wręczenie nagrody odbyło się w sobotę wieczorem podczas gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W tym roku nagroda wręczana była po raz szósty.

Julia Fiedorczuk laureatką Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
fot.PAP/Stanisłąw Rozpędzik

Jak podkreślił ogłaszając werdykt przewodniczący jury Abel Murcia Soriano, Nagroda im. Wisławy Szymborskiej "nie jest nagrodą dla poety czy poetki posługujących się językiem poetyckim podobnym do języka Wisławy Szymborskiej, (...) ale po kolejnych lekturach uświadomiliśmy sobie, że są rzeczy, które łączą nagrodzoną książkę i poezję naszej fundatorki. Wśród nich organiczna niechęć do patosu, nawet gdy wiersz przyjmuje staroświecką z pozoru formę. To, co niektórzy mogliby odczytać jako staroświeckość, w przypadku nagrodzonej książki jest reinterpretacją formy i udowodnieniem, że wciąż można za jej pomocą powiedzieć coś nowego" – powiedział juror.

"Druga rzecz łącząca poezję nagrodzoną z poezją fundatorki, to atencja dla szczegółu do najdrobniejszych elementów opisywanego świata, bez złudnego przeświadczenia, że uda się opisać wszystko. Można - tylko to, co wokół nas; trzeba – najdokładniej jak się da" – powiedział Abel Murcia Soriano.

Jak trzeci element łączący poezję laureatki z poezją fundatorki przewodniczący jury wskazał "cudowność rzeczy z pozoru banalnej, na którą codziennie patrzymy i tylko oko poety potrafi ową cudowność dostrzec i nam uświadomić".

"W imieniu zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej bardzo serdecznie gratuluję pani Fiedorczuk. Gratuluję jej nie tyle nagrody, ile pięknej i mądrej książki" – powiedział prezes zarządu Fundacji Michał Rusinek. "A przy okazji chciałbym pogratulować i podziękować wszystkim wydawcom książek poetyckich w Polsce. Bez nich i bez ich poświęcenia, pasji, często finansowego ryzyka, nie byłoby tak pięknych i ważnych książek jak te, które dziś państwu prezentowaliśmy" – dodał.

Laureatka nagrody w swoim wystąpieniu dziękowała tym, którzy ją wspierali przy tworzeniu książki oraz innym jej "współautorom". "Żadna rzecz nie powstaje w próżni i nigdy nie jest dziełem jednego autora, bo wyobraźnia jest - moim zdaniem - rzeczą kolektywną i po to, żeby można było coś wymyślić czy coś sobie wyobrazić jest potrzebna praca wielu osób, wielu autorów. Wszystko to, co pomyślałam, co przyszło mi do głowy, zawdzięczam wielu poetom, poetkom, piszącym dzisiaj i dawniej, wielu książkom, które przeczytałam. Zawdzięczam to wielu elementom świata ludzkiego i pozaludzkiego, dlatego ta książka nie jest tylko moja i dlatego dziękuję wszystkim współautorom" – powiedziała Julia Fiedorczuk.

Laureatka tegorocznej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej otrzymała statuetkę i 100 tys. zł.

Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej w kategorii poezji przełożonej na język polski otrzymała szwedzka poetka Linn Hansen za tom "Przejdź do historii" oraz tłumaczka książki na język polski – Justyna Czechowska. Podczas gali odczytano list laureatki; nagrodę odebrała tłumaczka. Obie laureatki otrzymają po 50 tys. zł.

Do Nagrody im. Szymborskiej za tom wydany po polsku nominowani zostali: Wojciech Bonowicz "Druga ręka" (wydawnictwo a5); Julia Fiedorczuk "Psalmy" (Fundacja na Rzecz Kultury i Edukacji T. Karpowicza); Natalia Malek "Kord" (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu), Marta Podgórnik "Zimna książka"(Biuro Literackie) i Ilona Witkowska "Lucyfer zwycięża" (wydawnictwo Ha!art).

W 2018 r. do nagrody zgłoszono 236 książek poetyckich. Wszystkie zgłoszenia oceniła międzynarodowa kapituła, której przewodniczył hiszpański tłumacz i poeta Abel Murcia Soriano. W jej skład wchodzą znawcy literatury i tłumacze: Andrej Chadanowicz (Białoruś), Bernhardt Hartmann (Niemcy), William Martin (USA), Joanna Orska (Polska), Marian Stala (Polska), Dorota Walczak-Delanois (Belgia). Jury w tym składzie pracowało po raz trzeci i ostatni, bo co trzy lata jego członkowie się zmieniają.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Wisławy Szymborskiej przy wsparciu finansowym gminy Kraków, a także sponsora, którym jest jeden z banków.

Nagroda imienia noblistki ma charakter międzynarodowy, przyznawana jest co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski. Książki mogą zgłaszać sami autorzy, wydawnictwa, instytucje kultury, media o charakterze literackim oraz członkowie kapituły Nagrody.

W poprzednich latach Nagrodę im. W. Szymborskiej otrzymali: Krystyna Dąbrowska za tom "Białe krzesła" i Łukasz Jarosz za tom "Pełna krew" (2013 r.), Julia Hartwig za tom "Zapisane" (2014 r.), Roman Honet za tom "świat był mój" i Jacek Podsiadło za tom "Przez sen" (2015 r.), Jakub Kornhauser za tom "Drożdżownia" i Uros Zupan za tom "Niespieszna żegluga" (2016 r.) oraz Marcin Sendecki za tom "W" (2017 r.).

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic