Trzydzieści lat po premierze "Imienia róży" 78-letni pisarz, profesor semiotyki i felietonista oferuje czytelnikom niezwykłą, pełną kryminalnych zagadek i intryg historyczną podróż po starym kontynencie, od tytułowej Pragi po Paryż, Turyn i Palermo.
To opowieść o cynicznym fałszerzu, będącym na usługach wywiadów wielu krajów jednocześnie.
Mistrz powieści porusza w swym politycznym kryminale takie wątki, jak przekazywanie fałszywych informacji i manipulowanie nimi przez władze, niewiarygodność źródeł, gra wywiadów, spiski i zamachy. W zapowiedziach literackich podkreśla się, że Eco udowodni, iż obecna polityka niczym nie różni się od tej sprzed półtora wieku.
W dziele Umberto Eco pojawią się postacie satanistów, opata, który umiera dwa razy, a także wątek sfabrykowanych "Protokołów Mędrców Syjonu", które były dla Hitlera jedną z inspiracji zagłady Żydów i elementem nazistowskiej propagandy. Eco pisze też o spiskach jezuitów przeciwko masonom i rozgrywkach masonerii.
Z wyjątkiem głównego bohatera wszystkie opisane postacie istniały naprawdę - podkreśla się w przeddzień premiery książki.