Przez cały dzień przy wysokich na metr, kolorowych literach fotografowały się wycieczki szkolne i odwiedzający Kraków turyści. Napis będzie stał do 4 listopada.
W czwartek na Rynku Głównym pojawią się specjalne flagi, a na budynku Magistratu oraz na Wieży Ratuszowej szarfy z hasłem "Mieszkam w Krakowie - Mieście Literatury UNESCO". Plakaty z tym samym hasłem mają być wywieszone w witrynach księgarń przy Rynku oraz w hali, w której rozpoczną się 17. Targi Książki.
"Miłośnikom literatury przychodzącym na Festiwal Conrada rozdajemy darmowe okolicznościowe pocztówki i przypinki" - powiedziała Śpiewak. "To pierwsze z zaplanowanej przez nas całej serii wydarzeń, promujących przyznanie Krakowowi tytułu. Lada dzień będzie gotowy ok. 6 minutowy film, w którym ważne osobistości życia literackiego, odpowiadają na pytanie, dlaczego Kraków jest miastem literatury" - dodała. Film ma być umieszczony m.in. na stronie UNESCO.
Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO w poniedziałek, po ponad trzech latach starań. Dołączył do grona sześciu innych uhonorowanych w ten sposób miast: Edynburga (Wielka Brytania), Melbourne (Australia), Iowa City (miasto na wschodzie stanu Iowa w USA), Dublina (Irlandia), Reykjaviku (Islandia) i Norwich (Wielka Brytania).
UNESCO doceniono literackie tradycje Krakowa, odbywające się w nim festiwale i imprezy poświęcone literaturze.
Z inicjatywą, by uhonorować Kraków wystąpiło miasto partnerskie - Edynburg. Wniosek, złożony formalnie pod koniec 2011 r., poparło ponad 150 pisarzy m.in. nobliści Orhan Pamuk, Mario Vargas Llosa, Herta Mueller i Wisława Szymborska, a także Amos Oz, Alberto Manguel, Eduardo Mendoza, David Grossman, Peter Esterh zy, Zadie Smith.
![](/static/frontend/images/pap-logo.gif)