Książęca para - William i Kate, choć uwielbiają zabawy ze słowem i niemal, co wieczór zasiadają do gry, zbyt poważnie traktują wyzwanie zdobycia jak największej liczby punktów.
"Kate powiedziała mi, że grając z mężem, nigdy nie są w stanie ułożyć całej planszy, gdyż rywalizacja wprawia oboje na ogół w kiepski nastrój!" - opowiadał ze śmiechem bokser Anthony Ogogo w filmie dokumentalnym "Our Queen".
Emisja filmu i niespodziewane wyznanie dotyczące ulubionej rozrywki książęcej pary spowodowały natychmiastowy wzrost sprzedaży gry "Scrabble" w Wielkiej Brytanii. Jak donosi dziennik "Daily Express" liczba sprzedanych egzemplarzy tej popularnej gry słownej zwiększyła się o 65 procent.
"Gry planszowe od dawna cieszą się uznaniem Brytyjczyków i jak widać rodzina królewska nie jest wyjątkiem" - powiedział Steve Heywood z brytyjskiego oddziału serwisu aukcyjnego eBay, w którym "Scrabble" sprzedaje się jak świeże bułeczki.
Planszowa gra słowna "Scrabble" została stworzona przez nowojorskiego architekta Alfreda Buttsa w 1931 r. Wartość punktową liter autor gry ustalił obliczając częstotliwość ich występowania na okładce pisma "The New York Times". Od tamtego czasu wartości nigdy nie uległy zmianie, pomijając wydania gry w innych językach.
Gra jest przeznaczona dla 2, 3 lub 4 osób. Polega na losowaniu siedmiu płytek z literami i kolejnym układaniu z nich słów na planszy, której pola oznaczone są wartościami liczbowymi. Gracz musi wykazywać się bogatymi zasobami leksykalnymi, umiejętnością szybkiego anagramowania oraz spostrzegawczością i pomysłowością pozwalającą na korzystne usytuowanie układanych słów na premiowanych polach.
Od 1991 r. - co dwa lata - odbywają się Mistrzostwa Świata Scrabble. Ostatnia edycja odbyła się w 2011 r. w Warszawie. (PAP Life) fot. PAP/EPA