Laureat Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2018 został ogłoszony w niedzielę wieczorem podczas uroczystej gali w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Tłumacz zwycięskiego tomu "Wolność", Jacek Godek otrzymał statuetkę i 20 tys. złotych.
"Zwycięski tom zachwycił jurorów podjęciem jednego z najważniejszych wyzwań współczesnej Europy, jakim jest dramat zagospodarowania zdobytej już wolności" – czytamy w komunikacie Instytutu Kultury Miejskiej, który wraz z miastem Gdańsk organizuje wydarzenie.
"Nie ma znaczenia czy ludzie są wolni/jeśli nie potrafią postępować z wolnością" – czytamy w jednym z wierszy słowa policjanta Autonomii z pogranicza izraelsko-palestyńskiego.
"Problem ten poetka dostrzega w wielu globalnych problemach współczesności, takich jak kryzys migracyjny, kwestie ekologiczne, problemy społeczne, a także kryzys wielokulturowości" - czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury.
Jury oceniło, że "autorka ze swojej islandzkiej perspektywy potrafiła przenikliwie i krytycznie spojrzeć na europejskie dziedzictwo judejsko-chrześcijańsko-muzułmańskie, które dziś jest przestrzenią głębokich podziałów, zdolną pomnażać płacz nienawiść żądze… wszystko oprócz dobra". "Poezja nagrodzonego tomu Lindy Vilhjalmsdottir to przejmująco mocny głos ostrzeżenia przed zagrożeniami nowego zniewolenia" – podkreśliło jury.
Tom "Wolność" został wydany w 2015 r. Pisany przez siedem lat (2008-2015) tom jest krótkim traktatem poetyckim podzielonym na prolog i trzy części.
"Wolność to traktat polityczny. Feministyczny. Realistyczny. Lewicujący. Z dodatkiem religii. A nade wszystko - uniwersalny. Bo gdzie nie nadużywa się wolności? Gdzie nie sortuje się ludzi jak odpady? W jakiej części północnego świata nie panoszy się liberalny konsumpcjonizm? Wszyscy podlegamy globalnym prawom materializmu, wszyscy bardziej niż być, chcemy mieć" – mówi cytowany w komunikacie Jacek Godek, tłumacz z języka islandzkiego.
Tegoroczna Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności została przyznana przez jury w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska i Olga Tokarczuk.
Linda Vilhjalmsdottir (ur. 1958) pochodzi z Rejkiawiku, gdzie pracuje jako pielęgniarka. Wydała trzy tomy poezji: Blapradur (1990), Klakabornin (1993), w 2003 roku ukazała się jej powieść Lygasaga.
Oprócz autorki z Islandii do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018 nominowani byli: Tatev Chakhian (Armenia) za tom "Dowód (nie)osobisty", tłum. Haik Howannisjan i Paweł Sakowski; Selim Babullaoglu (Azerbejdżan) za tom "Nie ma kto pisać do pułkownika", tłum. Ilaha Karimova i Grażyna Zając; Płamen Dojnow (Bułgaria) za tom "Sofia Berlin", tłum. Hanna Karpińska, Dymitr Dobrew i Dorota Dobrew, Wojciech Gałązka; Erkka Filander (Finlandia) za tom "Biała burza przebudzenia", tłum. Katarzyna Szal; Dumitru Crudu (Mołdawia) za tom "Fałszywy Dymitr", tłum. Jakub Kornhauser i Joanna Kornaś-Warwas; Alice Oswald (Wielka Brytania) za tom "Zapadać w jawę", tłum. Magda Heydel.
Nominację do tegorocznego konkursu otrzymał też Menno Wigman z Holandii za tom "Na imię mi Legion". Poeta zmarł nagle 1 lutego w wieku 51 lat. Z tego powodu, zgodnie z regulaminem Nagrody, tom "Na imię mi Legion" nie był oceniany przez jury.
Nazwiska zagranicznych poetów do Nagrody Europejski Poeta Wolności zgłaszają ich polscy tłumacze. Mogą oni wskazać do trzech autorów wierszy. O nominacjach decyduje jury. Tomiki poetów nominowanych do Nagrody są w całości tłumaczone na język polski i wydawane.
Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności została ustanowiona przez Miasto Gdańsk w 2008 r. Przyznawaną co dwa lata nagrodę otrzymuje poeta z kraju europejskiego, który w najbardziej oryginalny sposób pisze o "wolności rozumianej w kategoriach osobistych, politycznych, religijnych oraz jako prawo do ekspresji intelektualnej, uczuciowej i zmysłowej".
W 2010 r. zwycięzcą pierwszej edycji konkursu został białoruski poeta Uładzimier Arłou za tom "Prom przez kanał La Manche" w przekładzie Adama Pomorskiego. Dwa lata później nagrodę zdobył niemiecki poeta Durs Gruenbein za tom "Mizantrop na Capri", który przetłumaczył Andrzej Kopacki. W 2014 r. konkurs tomem "Kanapa na rynku" (w tłumaczeniu Małgorzaty Wierzbickiej) wygrała Dorta Jagić z Chorwacji. Dwa lata temu konkurs wygrała Ana Blandiana z Rumunii za tomik poezji "Moja ojczyzna A4" w tłumaczeniu Joanny Kornaś-Warwas.