Szejnert uhonorowano za "Czarny ogród" - reportażową opowieść o śląskich dzielnicach robotniczych - Giszowcu i Nikiszowcu - oraz o mieszkańcach Śląska.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w poniedziałek, w Teatrze Narodowym w Warszawie. Laureatka otrzymała statuetkę i 200 tys. zł.
Przewodnicząca jury nagrody Cogito - Julia Hartwig - podkreśliła w wygłoszonej laudacji, że "regulamin nagrody literackiej Cogito dopuszcza do oceny dzieła reprezentujące wszystkie gatunki literackie, a jedynym kryterium jest doskonałość utworu".
Laureatka nagrody - Małgorzata Szejnert - dziękowała m.in. bohaterom swojej książki, podkreślając, że bez nich powieść nie powstałaby.
"Chciałabym, aby Czarny ogród miał taki skutek, że któryś z czytelników pojedzie specjalnie Giszowiec i Nikiszowiec zobaczyć. W końcu to niecałe 300 km od Warszawy" - zachęcała Szejnert.
Małgorzata Szejnert jest dziennikarką, absolwentką UW. Współtworzyła "Gazetę Wyborczą", przez 15 lat prowadziła w niej dział reportażu. Jest autorką m.in. książek "Szczecin: grudzień - sierpień - grudzień" (z Tomaszem Zalewskim), rozmów z prof. Bohdanem Korzeniewskim "Sława i infamia". "Czarny ogród" Szejnert
jest także nominowany w tegorocznej edycji nagrody Nike.
Swoją nagrodę Cogito przyznali również internauci; otrzymała ją Olga Tokarczuk za powieść "Bieguni". Pisarka również znajduje się w finałowej siódemce nominowanych do nagrody Nike.
Nagrody Mediów Publicznych, ustanowione przez Telewizję Polską i Polskie Radio, są w tym roku przyznawane po raz pierwszy. Nagrody powołano w kwietniu; będą przyznawane co roku w dwóch kategoriach (Opus i Cogito).
W czerwcu ogłoszono nazwisko laureata nagrody Opus - przyznawanej w dziedzinie współczesnej muzyki poważnej. Otrzymał ją Paweł Mykietyn.
Nagrody Mediów Publicznych zostały ustanowione we współpracy ze Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich, Polskim PEN Clubem i Związkiem Kompozytorów Polskich. Członkowie tych stowarzyszeń zasiadają w jury nagrody.