Nagrodę Honorową Krajowego Klubu Reportażu za rok 2012 przyznano laureatce za całokształt dorobku pisarskiego w sferze literatury faktu, ze szczególnym uwzględnieniem wydanych w ostatnich latach książek "Czarny ogród", "Śród żywych duchów" i "My, właściciele Teksasu".
Jak napisano w uzasadnieniu nagrody, "Małgorzata Szejnert jest w obrębie polskiego reportażu postacią wybitną, a Jej twórczość w wymierny sposób wpłynęła na współczesne oblicze tego gatunku".
"Chodzi nie tylko o napisane przez Nią i charakteryzujące się mistrzostwem warsztatu niezwykle ważne książki (...) lecz także - dzięki pracy edukacyjnej związanej z pełnionymi w przeszłości funkcjami redakcyjnymi - wywarcie znaczącego wpływu na ukształtowanie się całej formacji pokoleniowej późniejszych reportażystów" - podano w uzasadnieniu.
"Formując w istotny sposób oblicze polskiego reportażu przełomu XX i XXI wieku, redaktor Małgorzata Szejnert dla wielu osób uprawiających tę profesję stała się niedoścignionym wzorem, a Nagroda Honorowa Krajowego Klubu Reportażu stanowi wyraz głębokiego uznania dla Jej dokonań, bez których nasza literatura faktu nie byłaby tym, czym jest dziś" - stwierdził w uzasadnieniu prezes Stowarzyszenia KKR Marek Rymuszko.
"Ta nagroda reporterów dla reportera to jest chyba najwspanialsza nagroda, bo wy przecież najlepiej umiecie ocenić, co znaczy pisać reportaż" - powiedziała po odebraniu nagrody laureatka.
Małgorzata Szejnert przez prawie 15 lat kierowała działem reportażu w "Gazecie Wyborczej". Jest autorką wielu książek, laureatką Nagrody Mediów Publicznych COGITO, dwukrotną finalistką Nagrody Literackiej "Nike", była nominowana do Nagrody Literackiej "Gdynia" i Literackiej Nagrody Europy Środkowej "Angelus". Inspiracją do zorganizowania spotkania w Krakowie stała się ukazująca się właśnie książka Małgorzaty Szejnert "My, właściciele Teksasu. Reportaże z PRL-u".
Istniejące od 1996 r. Stowarzyszenie Krajowy Klub Reportażu przyznaje Nagrody Honorowe od 2003 r. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Barbara Włodarczyk (TVP), Oriana Fallaci, Reporters Sans Frontiers (RSF - Reporterzy Bez Granic), Andrzej Fidyk i Artur Domosławski. fot.PAP