Margaret Atwood, noblista Abdulrazak Gurnah i autor komiksu „Sandman” gwiazdami lwowskiego festiwalu i targów książki

Lviv Book Forum to największe targi książki i międzynarodowy festiwal literacki organizowany we Lwowie. Mimo trwającej wojny organizatorzy w dniach od 6 do 9 października zapraszają wszystkich miłośników literatury do udziału w święcie literatury. Do spotkania z pisarzami, które będą się odbywały online. Na kilka z nich, już teraz warto zarezerwować sobie czas. W tym roku do udziału w festiwalu zaproszono m.in. Margaret Atwood, noblistę Abdulrazaka Gurnaha czy Neila Gaimana, autora poczytnego komiksu „Sandman”.

Margaret Atwood, noblista Abdulrazak Gurnah i autor komiksu „Sandman” gwiazdami lwowskiego festiwalu i targów książki
Fot.PAP/EPA

Wśród tematów przewodnich tegorocznego festiwalu znalazły się takie zagadnienia, jak propaganda, kobiety i wojna, zbrodnie wojenne, kultura i pieniądze. Do dyskusji na jedno z tych zagadnień tłumacz, krytyk literacki Jurji Prochaśko zaprosi Margaret Atwood. Kanadyjska pisarka spotka się z czytelnikami online 8 października. 

„Wojna Putina to atak na demokrację i wolność, nie tylko na Ukrainie, ale na całym świecie” - powiedziała Atwood w oficjalnym komunikacie zamieszczonym na stronie Lviv Book Forum. Autorka kultowej powieści „Opowieści podręcznej” i dwukrotna zdobywczyni nagrody Bookera podkreśliła, że jej udział w festiwalu jest wyrazem wsparcia dla ukraińskich pisarzy i czytelników. Wyraziła również nadzieję, że październikowy „teatr pomysłów i talentów” zachęci jeszcze więcej osób do przelewania swoich myśli i spostrzeżeń na papier i dzielenia się nimi z szerokim gronem odbiorców.

Wyraz solidarności dla Ukrainy, jej mieszkańców i twórców motywował także Neila Gaimana do udziału w festiwalu, którego organizację nazwał aktem odwagi i oporu. Podobnie jak Atwood, autor popularnego komiksu „Sandman”, który w sierpniu doczekał się premiery swojej ekranizacji na Netfliksie, spotka się z czytelnikami online. W piątkowej rozmowie (7 października), którą moderować będzie dziennikarka, Sewgil Musajewa, udział weźmie także ceniony izraelski antropolog, historyk Yuval Harari, autor bestsellerów „Sapiens: od zwierząt do bogów”, „Homo deus: krótka historia jutra” czy „21 lekcji na XXI wiek”.

Do udziału w tegorocznym festiwalu udało się zaprosić także noblistę Abdulrazaka Gurnaha. Zdobywca najwyższego literackiego wyróżnienia spotka się z czytelnikami online podczas dwóch paneli dyskusyjnych 7 i 9 października.

O wyjątkowości tegorocznego festiwalu, świadczą nie tylko znamienici zagraniczni literaci, ale fakt, że samo wydarzenia odbywa się w cieniu trwającej wojny. Jak zapowiedziała kuratorka wydarzenia, Sofia Cheliak, ten festiwal to kolejna demonstracja ukraińskiej siły.

„Za pośrednictwem 29. odsłony festiwalu chcemy opowiedzieć światu naszą historię. Chcemy wyjaśnić to, co dzieje się na Ukrainie i dlaczego. Zrobimy to za pomocą kultury. Jednocześnie pragniemy pokazać ukraińskiej publiczności solidarność artystów z całego świata i przekazać naszym rodzimym autorom, że ich głos dziś jest jeszcze bardziej potrzebny” - podkreśliła. Dodała, że organizacja tego wydarzenia, jak również nadanie mu bardzo ważnego wirtualnego wymiaru nie mogłoby się obyć bez wsparcia organizatorów Hay Festival – dziesięciodniowego festiwalu literackiego, który odbywa się w Walii na przełomie maja i czerwca.

Dokładne informacje o festiwalu, jak również możliwość rejestracji na poszczególnych panelach można znaleźć na stronie www.hayfestival.com/lviv-bookforum. (PAP Life)

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic