Książka Michele Lesbre opowiada o podróży i miłości. Jej narratorka o imieniu Anne podróżuje koleją transsyberyjską w
poszukiwaniu ukochanego, który od kilku miesięcy nie daje znaku życia.
W tym roku polski wybór, którego tradycyjnie już dokonali studenci romanistyki z dwunastu uczelni w naszym kraju, rozminął
się z werdyktem Akademii Goncourtów. Francuzi za najlepszą książkę roku uznali powieść "Alabama Song" Gillesa Leroy. Studenci znad Wisły zupełnie nie sugerowali się werdyktem Francuzów; według młodych jurorów, ta akurat książka odpadła na wczesnym etapie eliminacji do polskiej nagrody.
"Le Canape rouge" to książka pod wieloma względami wyjątkowa, która w sposób odkrywczy odwołuje się do powszechnych w literaturze motywów podróży i miłości. Podróż ta, to w istocie trzy wędrówki: koleją transsyberyjską, wędrówka w głąb siebie oraz poprzez literaturę. Mówią one o magii pamięci i namiętności w rytm stukotu kół pociągu, sunącego po torach" - powiedziała w uzasadnieniu werdyktu przewodnicząca studenckiego jury, Luiza Szpatowicz z UJ.
"Każde słowo w tej książce ma swoją wagę, swoje miejsce. Precyzja i kunszt języka sprawiają, że niewielka objętościowo
powieść nasycona jest wielkim bogactwem treści i emocji" - dodała w imieniu jury.
Członkowie Akademii Goncourtów: Francoise Chandernagor i Didier Decoin uznali wybór polskich studentów za bardzo udany.
Chandenagor przyznała nawet, że głosowała za książką Michele Lesbre jako juror akademii. Z kolei przewodnicząca akademii,
pisarka Edmonde Charles-Roux powiedziała, że nagrodzona w Krakowie książka nie jest, co prawda, jej kandydatką, ale pogratulowała młodym Polakom wyboru.
"Chcieliśmy nagrodzić w tym roku książkę mniej znanego autora, najlepiej kobiety, książkę oderwaną od codziennej rzeczywistości. Niestety, to nam się nie udało. Teraz wrócimy do Paryża i powiemy: "Posłuchajcie, co się dzieje w Krakowie!". Nagrodzona tutaj książka nie jest moim wyborem, jednak wyobraźcie sobie, z jaką wściekłością poinformuję w Paryżu innych akademików, że jury w Krakowie udało się osiągnąć to, czego nam się nie udało" - żartowała na konferencji prasowej w Krakowie Charles-Roux.
Nagroda Goncourtów jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich we Francji, choć jej wysokość to zaledwie
kilka euro. Akademia Goncourtów powstała w 1902 r., a pierwszą nagrodę przyznano rok później. Wolę powołania nagrody i akademii wyraził w testamencie powieściopisarz Edmont de Goncourt.
Od 1998 r. także studenci romanistyki z uczelni w całej Polsce - jako jedyni poza Francją - wybierają najlepszą francuską
książkę, która ukazała się w ostatnim roku.
Przedstawiciele Akademii Goncourtów zapewniają, że polscy studenci pozostaną jedynym młodzieżowym gremium poza Francją, któremu przysługuje prawo własnego wyboru książki pod patronatem Goncourtów. Członek akademii, Didier Decoin poinformował krakowskich dziennikarzy, że istnieje zamysł połączenia "polskiego wyboru" z wyborem, jakiego pod patronatem Goncourtów rokrocznie od 20 lat dokonują uczniowie 140 francuskich liceów.