XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek rozpoczyna się w poniedziałek, 8 maja, kiedy obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Autorką tegorocznego hasła "Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!" jest Jolanta Poważyńska z Koła SBP w Wałbrzychu.
"Na stronie SBP jest bardzo obszerny materiał ilustrujący nie tylko samą koncepcję tegorocznego Tygodnia Bibliotek" - poinformowała przewodnicząca ZG SBP. Dodała, że w specjalnej zakładce wymienione są biblioteki, które zadeklarowały uczestnictwo w wydarzeniu. "I jest tam krótki opis ich działań" - wyjaśniła.
"Nie mogliśmy na pewno zamieścić wszystkich zgłoszeń czy wszystkich opisów, ponieważ bibliotek zainteresowanych i biorących udział w Tygodniu Bibliotek jest bardzo dużo. W zeszłym roku liczba ta oscylowała wokół 1 tys. 500 bibliotek, które brały udział" - przypomniała dr Budyńska.
Zwróciła uwagę, że "uczestniczyło w akcjach i wydarzeniach przygotowywanych przez biblioteki kilkaset tysięcy osób, czyli tych, którzy z bibliotek korzystają i tych, którzy są potencjalnymi użytkownikami bibliotek". "Ten Tydzień Bibliotek, czyli XX Tydzień Bibliotek, jest dla nas szczególny, jest dla nas wyjątkowy, chociażby z tego tytułu, że obchodzimy wprawdzie niewielką, małą, ale rocznicę" - mówiła. "Jest to dwudziesta kampania organizowana przez biblioteki pod naszymi auspicjami" - zaznaczyła dr Budyńska.
"Do tej pory organizując czy przygotowując kolejne Tygodnie Bibliotek mieliśmy na uwadze nie tylko to, co jest jak gdyby clou i podstawą myślenia o tym ważnym wydarzeniu, czyli podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia społeczeństwa i jego edukacji. Zwiększania też możliwości radzenia sobie w życiu, zapobieganiu wykluczeniu. To jest jak gdyby ta społeczna strona naszego Tygodnia" - powiedziała. "A druga strona też jest dla nas bardzo istotna. Chodzi nam o pokazanie, jak ta praca bibliotekarza przebiega; jak jest społecznie ważna. W jaki sposób bibliotekarze poprzez właśnie różną ofertę, różne działania muszą być do tej pracy, do tej misji przygotowani. Tutaj mowa o tym, że muszą zabiegać o stałe, ustawiczne doskonalenie, zdobywanie nowych kwalifikacji, by zaspokoić i zapewnić potrzeby tych, którzy do bibliotek przychodzą" - wyjaśniła.
"Czyli uhonorowanie bibliotekarza, ale również uhonorowanie bibliotek jako tych instytucji, które są ważnymi lokalnymi i regionalnymi partnerami dla innych pracujących tam instytucji, które wspólnie tworzą bardzo szeroką propozycję edukacji, kultury" - podkreśliła przewodnicząca ZG SBP, dodając, że organizatorzy kampanii "bardzo cenią współpracę z samorządami, bez których nie jest możliwa zmiana i rozwój bibliotek pod względem infrastrukturalnym, kadrowym i technologicznym".
Więcej informacji o programie XX Tygodnia Bibliotek znaleźć można na stronie: http://tydzienbibliotek.sbp.pl/o-programie/.
Partnerem wspierającym SBP w realizacji Tygodnia Bibliotek jest OSDW Azymut – dystrybutor przyjazny bibliotekom. "Azymut współpracuje z bibliotekami nie tylko na co dzień, ale współpracuje także w sytuacjach wyjątkowych, jak Tydzień Bibliotek. Będą koledzy z Azymutu myśleć o tym, żeby przygotować niespodziankę w związku z tym ważnym dla nas wydarzeniem" - powiedziała Budzyńska.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 r. organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
"Historia Programu nierozerwalnie związana jest z obecnością Polski w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 r. doszło do największego rozszerzenia w historii UE – do wspólnoty wstąpiło 10 krajów, w tym Polska. Tydzień później pod hasłem bezpośrednio nawiązującym do akcesji – +Biblioteki w Europie były zawsze+ odbył się I Tydzień Bibliotek" - napisano na stronie SBP.
Kampanię dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Grzegorz Janikowski