Nagroda Tischnera to jedyne w Polsce wyróżnienie doceniające zarówno pisarstwo, jak i zaangażowanie społeczne. Wspólnym mianownikiem są laureaci - osoby, które w niespokojnych czasach pokazują, czym jest myślenie i działanie według wartości.
„Chcemy nagradzać ludzi, których działanie zmienia otaczający nas świat – wyzwala z ciasnoty poglądów i zgorzknienia, buduje nadzieję na choćby trochę lepszą rzeczywistość” - mówił profesor Łukasz Tischner, sekretarz kapituły Nagrody.
Józef Tischner, patron Nagrody, wierzył, że ludzie są z natury dobrzy. Nie był naiwny - widział, ile zła jest dookoła. Nie zniechęcało go to jednak do myślenia o świecie zbudowanym na takich wartościach jak otwartość, empatia i dialog. Nagroda Tischnera szuka osób, które myślą podobnie.
„Wszystkie ideały, którym Tischner był wierny - dialogu, solidarności, działania na rzecz wspólnego dobra, chrześcijaństwa otwartego, a nie wykluczającego - wyrastają z tej wizji: w człowieku, nawet najbardziej pogubionym, zniewolonym czy zakłamanym, jest pragnienie dobra, do którego można się odwołać” - podkreśla Wojciech Bonowicz, członek jury Nagrody Tischnera.
W tym roku Nagroda zostanie wręczona w dwóch kategoriach - za pisarstwo i zaangażowanie społeczne, podczas gali, która odbędzie się 24 listopada w Krakowie.