Redakcja uhonorowała naukowca za opracowanie pierwszego tomu "Listów do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Nagroda "Odry" została w tym roku przyznana po 45.
Prof. Degler żartował, że wieść o przyznaniu mu nagrody, wywołała
u niego palpitacje serca. "Jak się popatrzy na listę dotychczasowych laureatów, to są wielcy pisarze, jak Miłosz, Herling-Grudziński, Szymborska, wielcy myśliciele, jak Kołakowski i wiele innych wspaniałych postaci naszego życia. Dlatego trudno w takiej sytuacji nie odczuwać z jednej strony radości, a z drugiej przyspieszonego bicia serca" - powiedział laureat.
Janusz Degler uważa, że jest najważniejsza nagroda w jego życiu,
bo w "Odrze" debiutował, a ponadto otrzymał wyróżnienie za trud
edytorski, co rzadko jest doceniane.
"Opracowywanie Listów do żony Witkacego było niezwykle ciężką pracą, to zadanie dużo trudniejsze niż wydawanie powieści czy dramatów. Ta korespondencja to jest piekło edytora, setki nazwisk, osób, cały system aluzji, nawiązań do różnych faktów, o których nikt nie pamięta. To nieporównanie trudniejsza praca w stosunku do tego, co robiłem do tej pory" - ocenił naukowiec.
Prof. Janusz Degler jest historykiem literatury, teatrologiem i badaczem twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza, autorem krytycznych wydań jego dzieł i korespondencji. Naukowiec kieruje Zakładem Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest szefem komitetu redakcyjnego "Dzieł zebranych Stanisława Ignacego Witkiewicza". W ubiegłym roku ukazał się pierwszy tom listów Witkacego do żony w jego opracowaniu. Nagrodę prof. Degler odebrał w ramach obchodów 45-lecia miesięcznika.
Miesięcznik "Odra" przyznaje swoją nagrodę od 1961 r. Laureatami są wybitni pisarze, uczeni i artyści. W ubiegłych latach nagrodę "Odry" otrzymali m.in. historyk Karol Modzelewski, poetka Ewa Lipska, Czesław Miłosz, Ryszard Kapuściński, a także niemiecki wydawca i tłumacz literatury polskiej Karl Dedecius.