Nominowani do Nike na Literackim Sopocie

Nike i Nagroda Literacka im. R. Kapuścińskiego – dwie niezwykle prestiżowe nagrody przyznawane są co roku autorom najlepszych książek i reportaży. Tegoroczni nominowani: Wioletta Grzegorzewska za „Guguły”, Piotr Nestorowicz za „Cudowną” i Magdalena Tulli za „Szum” oraz nagrodzony Michał Olszewski za „Najlepsze buty na świecie” będą gośćmi 4. Edycji Festiwalu Literacki Sopot.

W tym roku po raz pierwszy spotkania z nominowanymi do nagrody Nike – najważniejszej nagrody świata polskiej literatury zostaną połączone z możliwością porozmawiania z laureatem Nagrody im. R. Kapuścińskiego, przyznawanej za najbardziej wartościowe reportaże literackie. Organizatorzy zapowiadają, że będzie to stały element przyszłych edycji festiwalu. „Każdego dnia, zainteresowani będą mogli wziąć udział w spotkaniu autorskim z najlepszymi twórcami polskiej literatury; to wyjątkowa propozycja.” – mówi Marta Czarnecka, koordynatorka wydarzenia.

Spotkania będą się odbywać o godzinie 16.00 w Zatoce Sztuki. Serię rozpoczną spotkania z autorami nominowanymi do Nike, w czwartek 20 sierpnia z Piotrem Nestorowiczem, w piątek z Magdaleną Tulli, w sobotę z Wiolettą Grzegorzewską. Cykl zamknie spotkanie z laureatem Nagrody literackiej im. R. Kapuścińskiego - Michałem Olszewskim, które odbędzie się w niedziele, 23 sierpnia.

Czwarta edycja festiwalu Literacki Sopot odbędzie się w dniach 20-23 sierpnia 2015. Szczegółowe informacje sukcesywnie pojawiają się na www.literackisopot.pl www.facebook.com/LiterackiSopot


WIOLETTA GRZEGORZEWSKA
Urodzona w 1974 roku w Koziegłowach, wychowała się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Rzeniszów-Hektary. Po ukończeniu studiów filologicznych mieszkała kilka lat w Częstochowie, a w 2006 roku wyemigrowała do Anglii, aby po trzech przeprowadzkach osiąść w wiktoriańskim miasteczku Ryde na wyspie Wight. Opublikowała tomy poetyckie: „Wyobraźnia kontrolowana”, „Parantele”,” Orinoko”, „Inne obroty”, „Ruchy Browna”, dwujęzyczny wybór wierszy „Pamięć Smieny/Smena’s Memory” oraz tom zapisków „Notatnik z wyspy”.

PIOTR NESTOROWICZ
Urodzony w 1971 roku, bronił doktoratu z Organizacji i Zarządzania we Wrocławiu. Ukończył Polską Szkołę Reportażu. Pisze eseje i reportaże (Akcent, Duży Format, Twórczość, Tygodnik Powszechny), wydał zbiór reportaży „Ostatni obrońcy wiary”. Jest autorem opowiadań fantastycznych (Nowa Fantastyka) oraz powieści „Piasek”. Za wydany w 2014 roku reportaż „Cudowna” otrzymał Nagrodę Literacką Prezydenta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki oraz nominację do Literackiej Nagrody Nike.

MAGDALENA TULLI  Urodzona w 1955 roku, polska pisarka i tłumaczka. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, wielokrotnie nominowana do Nike. Laureatka Nagrody im. Kościelskich oraz pierwszej Nagrody im. Juliana Tuwima. Autorka książek: „Sny i kamienie”, „W czerwieni”, „Tryby”, „Skaza”, „Kontroler snów jako Marek Nocny”, „Szum”. W 2012 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Literacką Gryfia za „Włoskie Szpilki”, które znalazły się również wśród nominacji do Nagrody Literackiej Nike oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

MICHAŁ OLSZEWSKI
Urodzony w 1977 roku, dziennikarz, pisarz, publicysta. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był dziennikarzem krakowskiego wydania Gazety Wyborczej. Autor „Do Amsterdamu”, „Chwalcie łąki umajone”, „Low-tech” i „Zapisków na biletach”. Pisze głównie o polskiej przestrzeni, ekologii i przemianach społecznych po 1989 roku. Laureat Nagrody im. R. Kapuścińskiego oraz Literackiej Nagrody Warmii i Mazur – Wawrzyn 2014 za zbiór reportaży „Najlepsze buty na świecie”.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic