Autor nazywany mistrzem socjalistycznego surrealizmu opowiadał o książce w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury (RONIK) w Warszawie.
Wojnowicz (ur. 1932), prozaik, dramaturg i felietonista to jeden
z najbardziej znanych współczesnych pisarzy rosyjskich. To także jeden z najbardziej znanych rosyjskich dysydentów - w 1980 roku wyemigrował do Niemiec. Jego książki to pełne ironii i humoru opowieści o absurdach życia człowieka radzieckiego i Rosji postkomunistycznej.
Najbardziej znana książka Wojnowicza to "Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina", uznawana za mistrzowskie dzieło socjalistycznego surrealizmu satyra na Armię Czerwoną (1976, Paryż). W Polsce ukazała się po raz pierwszy w roku 1984, w wydawnictwie niezależnym. W 1989 roku Maciej Englert podjął się
jej inscenizacji na deskach warszawskiego Teatru Współczesnego.
Tytułowa bohaterka opublikowanej przez wydawnictwo "Pigmalion" "Spiżowej miłości Agłai" (tytuł oryginalny wydanej w 2004 r. w Rosji książki brzmi "Monumentalnaja propaganda") to nieugięta działaczka-komunistka. Obiektem jej "spiżowej", fanatycznej miłości jest Józef Stalin.
Jak wyjaśnił czytelnikom Wojnowicz, "w trakcie II wojny światowej dowodziła oddziałem partyzanckim, za co odznaczono ją dwoma orderami; po wojnie została sekretarzem komitetu rejonowego, dopóki jej nie wygryźli bardziej pazerni towarzysze".
Życie Agłai, mieszkanki miejscowości Dołgowo, aktywnej członkini KPZR i żony sekretarza rejonowego partii Andrieja Riewkina, nabiera prawdziwego sensu dopiero w 1956 roku, wraz z XX zjazdem KPZR. Kiedy Nikita Chruszczow potępia kult jednostki, a czasy stalinowskie nazywa "okresem błędów i wypaczeń", Agłaja postanawia wiernie czcić pamięć "zdradzonego wodza".
Wierna "jedynie słusznej idei", nie opuści stalinowskiej warty nawet po śmierci wodza; będzie trwać na posterunku przez lata odwilży za Chruszczowa, pierestrojki Gorbaczowa a nawet rozpadu Związku Radzieckiego. Przywódcy Światowego Proletariatu, gotowa jest oddać i duszę, i ciało. Namawia dołgowskich robotników, by wnieśli do jej mieszkania zdemontowany po 56 roku pomnik Stalina.
Miłość do Stalina nie słabnie u Agłai nawet w latach 90. Jak pisze Wojnowicz, kiedy w 1995 roku Agłaja zgłosiła się do lekarza z powodu alkoholizmu, "ze względu na sędziwy wiek podjęto decyzję o leczeniu psychoterapeutycznym (...) Agłaja przestała pić (...) Świadomość się rozjaśniła. Przestały ją nawiedzać karaluchy,
myszy i maleńcy członkowie Biura Politycznego (...) Pojawiło się
poczucie sensu życia i chęć działania, wróciło przekonanie, że jest potrzebna partii, ojczyźnie, narodowi. Z nową siłą pokochała Stalina."
Spotkanie z Włodzimierzem Wojnowiczem odbyło się z okazji "Dni Literatury Rosyjskiej", organizowanych w RONIK w dniach 20-24 marca. W ich ramach zaplanowano także spotkania z wykładowcami i studentami rusycystyki i filologii słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego